Prewencyjnie w raku piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/rynekaptek.pl   15-03-2011, 14:45

Tamoksyfen stosowany w raku piersi, zażywany przez pewne kobiety jako środek zapobiegawczy może ocalić życie i obniżyć medyczne koszty terapii - wynika z badań opublikowanych w magazynie Cancer.

Z badań wynika, że korzyści z tamoksyfenu w prewencji chorób nowotworowych mogą efektywnie kompensować skutki uboczne u kobiet po menopauzie w wieku 55 lat, u których zanotowano zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Testy wykazały, że lek może chronić przed rakiem piersi przez wiele lat po zakończeniu leczenia, niemniej jednak wyzwaniem jest określenie grupy kobiet, które mogą najbardziej skorzystać z zażywania tego farmaceutyku jako środka zapobiegawczego na raka i nie doświadczać poważnych skutków ubocznych.

Skutki uboczne leku mogą obejmować: zator tętnicy płucnej, raka endometrium, zakrzepicę żył głębokich, zaćmę, oraz uderzenia gorąca i wczesną menopauzę.

Aby określić grupę kobiet, która najbardziej zyskałaby na zażywaniu farmaceutyku, uczeni opracowali matematyczny model mający symulować populację kobiet w okresie post-menopauzalnym przed 55 rokiem życia. Przeprowadzili wirtualne badania kliniczne porównując skutki terapii tamoksyfenem i brak leczenia.

Badacze wykreowali terapię tamoksyfenem w oparciu o analizę czterech randomizowanych, kontrolowanych placebo badań profilaktyki raka. Oszacowali jednocześnie wpływ leku na ryzyko raka piersi kobiet przez 10 lat po zakończeniu leczenia.

Ustalono, że grupą zyskującą największe korzyści z zażywania leku są kobiety po menopauzie w wieku 55 lat lub młodsze, u których ryzyko rozwoju raka piersi w pięcioletnim okresie jest na poziomie 1,66% lub wyższym. U tych pacjentek zanotowano jednocześnie największy pożytek z przyjmowania leku i najmniejsze prawdopodobieństwo efektów ubocznych.

Więcej: http://www.leki.senior.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH