Producenci szczepionek mają zbadać czy preparaty dają ochronę przed wariantem Delta

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   01-07-2021, 15:21

Producenci szczepionek mają zbadać czy preparaty dają ochronę przed wariantem Delta Agencja nie jest w stanie w sposób wiarygodny ocenić, czy użycie produktów dwóch różnych firm w jednym cyklu szczepienia powinno być zalecane Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

EMA zwróciła się do wszystkich producentów szczepionek o zbadanie, czy ich preparat zapewnia ochronę przed pojawiającymi się nowymi wariantami koronawirusa.

Wygląda na to, że cztery szczepionki przeciwko Covid-19 dopuszczone do użytku w UE chronią przed wszystkimi wariantami koronawirusa, w tym wariantem Delta - poinformowała w czwartek, 1 lipca, Europejska Agencja Leków (EMA).

EMA: wszystkie cztery są chronią przed wariantem Delta

"Wygląda na to, że cztery szczepionki dopuszczone w UE chronią przed wszystkimi szczepami, w tym wariantem Delta. Pierwsze dane (...) sugerują, że dwie dawki szczepionek chronią przed wariantem Delta, a przeciwciała z zatwierdzonych szczepionek neutralizują ten wariant" - czytamy na koncie EMA na Twitterze.

EMA zwróciła się też do wszystkich producentów szczepionek o zbadanie, czy ich preparat zapewnia ochronę przed pojawiającymi się nowymi wariantami koronawirusa.

W kontakcie z firmami w sprawie trzeciej dawki

Agencja nie jest w stanie w sposób wiarygodny ocenić, czy użycie produktów dwóch różnych firm w jednym cyklu szczepienia powinno być zalecane.

"Wstępne wyniki badań w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii wykazują dobrą odpowiedź immunologiczną i brak zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa. Wkrótce powinno pojawić się więcej danych" - zaznacza EMA.

Jest ona też w kontakcie z firmami farmaceutycznymi, aby omówić potencjalne zastosowanie kolejnej dawki w celu "odświeżenia" reakcji immunologicznej u osób w pełni zaszczepionych oraz "określić najlepszy czas i najlepszą strategię".

Na tym etapie nie jest jednak jasne, czy dawki "odświeżające" będą konieczne w celu utrzymania ochrony - stwierdza EMA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH