Prof. Gut: koronawirus jest groźny, ale też nie trzeba wpadać w panikę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-10-2020, 13:02

Prof. Gut: koronawirus jest groźny, ale też nie trzeba wpadać w panikę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skala zachorowań na koronawirusa, jaka nam grozi, zależy od zachowania społeczeństwa - ocenił w rozmowie z radiem RMF FM specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

- Doszliśmy do poziomu bardzo ryzykownego, gdzie jeden zakażony przypada mniej więcej na 500 osób, a z tyloma mniej więcej się spotykamy - mówił w poniedziałek, 19 października, prof. Gut. Pytany o przyczyny tej sytuacji - wyjaśnił, że do wzrostu zachorowań przyczyniły się: poziom rozluźnienia społecznego oraz m.in. fakt, że pewne grupy zakwestionowały istnienie koronawirusa.

Zauważył, że dystans w Polsce nie istnieje - według raportów międzynarodowych - maseczki prawidłowo nosi 40 proc. Pytany zatem o to, jak będzie wyglądała sytuacja z nowymi zachorowaniami, stwierdził, że poziom zachorowań, który nam grozi - zależy od tego, jak zachowa się społeczeństwo.

Prof. Gut komentował też budowę tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. - Szpital polowy na PGE Narodowym? Jeżeli rząd nie pobuduje - to zarzuci mu się, że niczego nie robi. Jeżeli pobuduje w mieście, w którym jest czerwona strefa i dużo zachorowań - to będzie, że nadgorliwy, chce przestraszyć. Zawsze będzie niedobrze - ocenił wirusolog.

Odniósł się także tego, jak niebezpieczny jest koronawirus. - Nie jest to najstraszniejszy wirus, jaki istnieje na świecie. Ale spełnia wszystkie kryteria pandemii; potrafi zabijać - powiedział.

Dodał, że koronawirus jest groźny, ale też nie trzeba wpadać w panikę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH