Profilaktyka p/grypowa u dzieci. Pomaga nawet częściowe szczepienie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-11-2017, 13:45

Profilaktyka p/grypowa u dzieci. Pomaga nawet częściowe szczepienie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zaszczepione dzieci dużo rzadziej doświadczają powikłań spowodowanych infekcją i wymagających hospitalizacji. Pomaga nawet częściowe szczepienie.

Naukowcy z Public Health Ontario (PHO) oraz kanadyjskiego Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES) na łamach pisma "PLOS ONE" opublikowali wyniki badania, w którym przyjrzeli się 10 tys. przypadków hospitalizacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. 

U wszystkich małych pacjentów po przyjęciu do kliniki wykonane zostały badania na obecność grypy. Wirus został wykryty u ok. 13 proc. dzieci.

- Grypa może spowodować poważną chorobę, szczególnie u małych dzieci, ale nie było zbyt wielu badań, które sprawdziłyby poziom skuteczności szczepionki w ochronie najmłodszych przed ciężkim przebiegiem schorzenia i hospitalizacją - mówi dr Jeff Kwong z PHO.

- Ta praca pomaga zapełnić lukę przez pokazanie, jak skuteczne mogą być szczepienia w ochronie dzieci przed poważnymi komplikacjami spowodowanymi infekcją wirusem grypy - dodaje badacz.

Naukowcy podzielili dzieci na trzy grupy - w pełni zaszczepione, nieszczepione w ogóle oraz zaszczepione częściowo. W tej ostatniej grupie znalazły się maluchy, które otrzymały dwie dawki szczepionki w danym sezonie z drugą dawką podaną 28 lub więcej dni po badaniu w szpitalu lub do 14 dni przed nim albo zostały szczepione tylko jedną z dwóch zalecanych dawek.

Szczepienia skutecznie chroniły dzieci. Pełne zaszczepienie zmniejszało ryzyko niebezpiecznych komplikacji o 60 proc., podczas gdy częściowe - o 39 proc.

- Badanie pokazało, że szczepionki przeciwko grypie są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji małych dzieci i efekt ten rozciąga się na dzieci, które otrzymały szczepionkę w dwóch kolejnych sezonach. To kolejne dowody przemawiające za tym, że grupa ta powinna corocznie otrzymywać sezonowe szczepienie, aby zapobiegać groźnym skutkom - mówi kierująca pracami Sarah Buchan z University of Toronto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH