Program terapeutyczny nie rozwiąże wszystkich problemów pacjentów

FARMAKOTERAPIA

Autor: RP/rynekaptek.pl   08-03-2011, 13:26

Program terapeutyczny nie rozwiąże wszystkich problemów pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Nowoczesne leki są bardzo drogie, niedostępne dla kieszeni 80-90% pacjentów publicznej ochrony zdrowia. Brakuje też składników do tanich leków recepturowych - mówi o problemach pacjentów dermatologicznych prof. Waldemar Placek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

- Ilu pacjentów cierpi na łuszczycę w regionie kujawsko-pomorskim?
Prof. Waldemar Placek: - Nie prowadzimy dokładnej statystyki z powodu braku takiej możliwości w przepisach o ochronie danych osobowych oraz braku możliwości prowadzenia kartoteki centralnej. Od dwóch lat przymierzamy się jednak do tego w skali ogólnopolskiej. Wymaga to jednak dużych nakładów finansowych. Na łuszczycę choruje około 22-23 tys. mieszkańców województwa, wraz z powiatami przyległymi, które przed 2009 rokiem należały do województwa bydgoskiego.

- Jakie metody leczenia stosujecie Państwo najczęściej?
- Najczęściej ambulatoryjnie przepisywane są niestety maści sterydowe jako najtańsze i niebrudzące. W szpitalu najczęściej leczymy metotrexatem (cytostatyk do leczenia ogólnego) ponieważ naświetlania PUVA i UVB 311 są źle wycenione przez NFZ i nierefundowane w cenie zabiegu; cyklosporyna i retinoidy ogólne są bardzo drogie, a leki biologiczne niedostępne. Leczenie ogólne wspomagamy w leczeniu klinicznym maściami robionymi z dodatkiem kwasu salicylowego i cygnoliny. Na analogi witaminy D3, retinoidy zewnętrzne i inhibitory kalcyneuryny mało kogo stać. Leczenie biologiczne włączane jest w ostateczności u pacjentów, którzy mają przeciwwskazania lub nie reagują na ww. metody.

- Czy pacjenci mają wiedzę na temat terapii biologicznych?
- Pacjenci nie posiadają takiej wiedzy i nie muszą jej posiadać. Taka wiedzę posiadają lekarze, którzy powinni ją posiadać, aby móc włączyć leczenie biologiczne w razie potrzeby. Niewielki odsetek chorych posiada informacje o istnieniu leków biologicznych. Dowiadują się o nich najczęściej z internetu lub od lekarza prowadzącego w momencie wyczerpania wszystkich możliwości wcześniejszego leczenia zgodnego z konsensusem.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH