Program terapeutyczny nie rozwiąże wszystkich problemów pacjentów

FARMAKOTERAPIA

Autor: RP/rynekaptek.pl   08-03-2011, 13:26

- Nowoczesne leki są bardzo drogie, niedostępne dla kieszeni 80-90% pacjentów publicznej ochrony zdrowia. Brakuje też składników do tanich leków recepturowych - mówi o problemach pacjentów dermatologicznych prof. Waldemar Placek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii.


- Ilu pacjentów kwalifikuje się do leczenia biologicznego, a ile osób jest faktycznie korzysta z tej terapii u pana w klinice?
- Faktycznie leczonych biologicznie jest obecnie 15 pacjentów. Łącznie z leczonymi w programach badawczych i innych jest 27 osób. Natomiast leczenia takiego wymagałoby około 100 pacjentów.

- Jakie są źródła finansowania tych terapii?
- Na razie leczenie biologiczne obciąża budżety szpitali i jest częściowo refundowane przez producentów leków.

- Z jakimi problemami spotykają się „pacjenci dermatologiczni” w województwie kujawsko-pomorskim?
- Nowoczesne leki są bardzo drogie, niedostępne dla kieszeni 80-90% pacjentów publicznej ochrony zdrowia. Inne problemy, to: brak składników do tanich leków recepturowych lub niechęć farmaceutów do ich wykonywania, ciągła konieczność wypisywania leków na import docelowy, brak możliwości leczenia kiły ambulatoryjnie penicyliną, są problemy z leczeniem pacjentów bezdomnych ze świerzbem i wszawicą. Nie ma ich gdzie leczyć. Od 10 lat piszę pisma do dyrekcji szpitali, kolejnych wojewodów, prezydentów i innych decydentów i wszyscy pozostawiają ten problem nierozwiązany.

- Czy zdarzyło się, żeby terapia biologiczna jednego z pacjentów została przerwana?
- Niestety, kilkukrotnie została przerwana terapia w ubiegłym roku. NFZ odmówił dalszej refundacji leczenia.

- Czy problem dotyczy tylko łuszczycy czy całego obszaru dermatologii?
- Problem dotyczy całej dermatologii. Tak jest m.in. z imiquimodem do leczenia stanów przedrakowych, inhibitorami kalcyneuryny do leczenia atopowego zapalenia skóry, bexarotenem i interferonem do leczenia chłoniaków (nowotworów) skóry, immunoglobulinami do leczenia chorób autoimmunologicznych.

Poza tym źle wycenione jest m.in. leczenie metodą fototerapii i fotochemioterapii, diagnostyka chorób wymagających drogich badań immunologicznych i serologicznych. Jest problem profilaktyki kiły i leczenia kiły trzeciorzędowej i ciężarnych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH