Projekt UE: odkrycie genu odpowiadającego za nadciśnienie

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   15-11-2010, 12:08

Projekt UE: odkrycie genu odpowiadającego za nadciśnienie

Odkrycie nowego wariantu genu w badaniach finansowanych przez UE pomoże chorym na nadciśnienie.

Odkrycie nowego wariantu genu przez zespół badaczy finansowany przez UE otwiera nowe możliwości zapobiegania nadciśnieniu i leczenia tej choroby. Nowoodkryty wariant genu obniża ryzyko nadciśnienia i chorób serca.

Odkrycie jest wynikiem jednego z największych badań genetycznych, w którym wzięło udział 40 tys. osób z ośmiu krajów UE.

Nowa rola znanego białka
Nowoodkryty wariant genu reguluje wydzielanie w nerkach uromoduliny, białka wydalanego wraz z moczem. Wyniki badań rzucają nowe światło na rolę uromoduliny w regulacji ciśnienia krwi.

Wyniki badania wskazują, że wariant genu UMOD na chromosomie 16 jest czynnikiem chroniącym przed nadciśnieniem poprzez regulację wydzielania uromoduliny. U osób posiadających ten wariant genu stwierdzono niższy poziom uromoduliny w moczu. Mimo że uromodulina jest jednym z głównych białek moczu, jej funkcja do tej pory pozostawała zasadniczo nieznana.

Badanie pokazało, że uromodulina z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do zaburzeń ciśnienia krwi i ułatwia powstawanie chorób układu krążenia, prawdopodobnie poprzez stymulowanie ponownego wchłaniania sodu w nerkach i tym samym zwiększanie jego poziomu w organizmie.

Wysiłek ogólnoeuropejski
Badanie przeprowadzono w ramach InGenious HyperCare, finansowanego przez UE projektu międzynarodowej współpracy badawczej. Na sfinansowanie badań UE przekazała 10 mln euro.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH