Propagowanie wiedzy na temat nowotworu układu chłonnego

FARMAKOTERAPIA

Autor: JLX/rynekzdrowia.pl   14-09-2010, 10:15

Propagowanie wiedzy na temat nowotworu układu chłonnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

15 września po raz 7 będzie obchodzony Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach.

Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach mają prowadzić do systematycznego wzrostu wiedzy na temat tej choroby, pomagać szybciej i precyzyjnej rozpoznawać jej objawy, a w konsekwencji, wcześniej stawiać diagnozę i rozpoczynać terapię.  

Dzięki postępowi w medycynie część chłoniaków jest obecnie wyleczalna a niektóre, nieuleczalne, stały się chorobami przewlekłymi.

Chłoniaki to piąty najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Nadal 74 proc. ludzi nie wie, że chłoniaki to forma raka. Podczas gdy badania przesiewowe i działania prewencyjne prowadzone na rzecz walki z innymi nowotworami przynoszą coraz lepsze efekty, chłoniaki wciąż w dużym stopniu są nieznane przeciętnemu Polakowi, ale także lekarzom.  

Podobieństwo objawów chłoniaka do oznak grypy lub innych chorób w ogromnym stopniu utrudnia i opóźnia właściwą diagnozę. W Polsce, co roku ponad 7 tysięcy osób dowiaduje się, że jest chora, ale liczba nowych zachorowań stale rośnie a wiele przypadków nie jest jeszcze zdiagnozowanych. Wczesna diagnoza to szansa na całkowite wyleczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH