Prosty test na wykrycie choroby Parkinsona

FARMAKOTERAPIA

Autor: radiozet.pl/rynekaptek.pl   12-09-2017, 11:12

Prosty test na wykrycie choroby Parkinsona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Australii podpowiadają, jak w łatwy sposób zdiagnozować początki choroby Parkinsona. Okazuje się, że prosty rysunek przedstawiający spiralę może być pomocny przy ocenie ryzyka wystąpienia tej choroby - podaje Radio ZET.

Australijscy naukowcy z RMIT University w Melbourne stworzyli prosty, ale skuteczny test, który pomaga ustalić czy w przyszłości możemy mieć chorobę Parkinsona.

Do jego przeprowadzenia wystarczy wykorzystać kartkę papieru, specjalny pisak oraz tablet z programem graficznym badającym parametry, dzięki którym można ocenić ryzyko zagrożenia chorobą nawet u ludzi w średnim wieku, u których nie doszło jeszcze do żadnych zmian świadczących o parkinsonie.

System analizuje, w jakim tempie łączymy ze sobą pojedyncze punkty układające się w spiralę przypominającą kształt skorupy ślimaka, ocenia m.in. siłę nacisku, sposób stawiania przez nas poszczególnych znaków oraz pozwala na wykrycie drobnych różnic i "mikrodrżeń" świadczących o tym, że w przyszłości możemy być zagrożeni chorobą Parkinsona.

Skuteczność tej metody oceniana jest aż na 93 procent.

Więcej: www.radiozet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH