
Szanse na zajście w ciążę są znacznie mniejsze u kobiet i dziewcząt, które przebyły terapię przeciwnowotworową i pokonały chorobę, niż u kobiet z populacji ogólnej - dowodzą naukowcy z Edynburga.
Co ważne, szkodliwy wpływ przebytej choroby na płodność potwierdzono dla prawie wszystkich typów nowotworów.
Wyniki badania, które doprowadziły do takich wniosków, przedstawiono podczas tegorocznej konferencji ESHRE ( European Society of Human Reproduction and Embryology), która odbywała się w pierwszych dniach lipca w Genewie.
Jak przekonują autorzy badania z Queen's Medical Research Institute na Uniwersytecie w Edynburgu (Wlk. Brytania), jest to pierwsze w historii tak szerokie studium populacyjne, którego celem było oszacowanie szans na zajście w ciążę u dziewcząt i kobiet poniżej 39. roku życia, u których wykryto i leczono nowotwór.
- To badanie przełomowe. Zawarliśmy w nim wszystkie przypadki nowotworów, wykryte u szkockich kobiet w latach 1981-2012, a następnie sprawdzaliśmy dalsze losy reprodukcyjne naszych pacjentek. Okazało się, że kobiety, które przeżyły chorobę nowotworową miały aż o 38 proc. mniejsze szanse na zajście w ciążę niż wynosi średnia w populacji - mówi prof. Richard Anderson, główny autor badania.
- Nasza analiza stanowi pierwszy tak solidny dowód na to, że rak i związana z nim terapia wpływają na płodność kobiet, oraz że dotyczy to wszystkich kobiet w wieku reprodukcyjnym: od nastolatek aż po pacjentki w wieku przedmenopauzalnym - tłumaczy Anderson.
W sumie w badaniu uwzględniono przypadki 23 201 kobiet, które przeżyły raka i zostały uznane za osoby zdrowe. W kolejnych miesiącach i latach w ciążę zaszło 6627 z nich, podczas gdy w porównywalnej grupie kontrolnej było to blisko 11 tysięcy.
Najgorzej sytuacja przestawiała się w przypadku kobiet, które przed zdiagnozowaniem nowotworu nigdy nie były w ciąży: tylko 20,6 proc. zdołało zajść w swoją pierwszą ciążę po wyleczeniu. - Oznacza to, że kobiety po chorobie nowotworowej mają o połowę mniej szans na uzyskanie pierwszej ciąży po diagnozie - wyjaśnia autor badania.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych