Przed kleszczowym zapaleniem mózgu najlepiej się zaszczepić

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL,PPOZ/rynekaptek.pl   12-05-2017, 15:46

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu najlepiej się zaszczepić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak chronić się przed pasożytami wywołującymi groźne infekcje? - Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed kleszczowym zapaleniem mózgu są szczepienia.

Lekarze PPOZ ostrzegają przed wiosennym wysypem kleszczy. W związku z łagodną zimą w tym roku może być ich rekordowo dużo.

- Warto też pamiętać, by przed wyjściem na łono natury odpowiednio osłonić ciało- radzi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Po zimie wygłodniałe pasożyty są wyjątkowo agresywne. Poszukując pokarmu pojawiają się w lasach, gęstych zaroślach, nad jeziorami, w przydrożnych rowach, a nawet w przydomowych ogródkach. Działają podstępnie, ich ukłucie nie boli i nie wywołuje natychmiastowych objawów. Ukąszenia łatwo nie zauważyć. Kleszcze mogą utrzymywać się na skórze od kilku dni do tygodnia!

Kleszcze najbardziej aktywne są do końca czerwca, potem ze wzmożoną siłą atakują od sierpnia do końca października. Konsekwencje zdrowotne spowodowane ich ukąszeniem mogą być bardzo poważne. Atak pasożytów może wywołać groźne choroby. Do najczęstszych należą zapalenie mózgu i borelioza.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) u części pacjentów może przebiegać bezobjawowo. U pozostałych po 7-10 dniach pojawiają się objawy grypopodobne: wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów, po kilku dniach lepszego samopoczucia, choroba uderza po raz drugi (druga faza KZM). Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bardzo wysoka gorączka, silny ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a u niektórych pacjentów także drgawki i utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. KZM leczy się tylko objawowo.

Przed chorobą można się zabezpieczyć dzięki szczepieniom. - Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że zaszczepienie się przeciw KZM nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą (tę leczy się antybiotykami) - informuje dr Janicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH