Przejrzeć raka na wylot i zniszczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: chip.pl/rynekaptek.pl   02-03-2011, 13:41

Nowa metoda obrazowania, która pozwoli uzyskiwać krystalicznie czysty obraz zza nieprzejrzystej warstwy, ma pomóc w nieinwazyjnej walce z komórkami rakowymi.

Niektóre nieprzejrzyste materiały pozwalają na przepuszczanie niewielkiej ilości światła, jeżeli są dość cienkie. Ale owo światło jest rozproszone w czasoprzestrzeni po przejściu przez tę warstwę, w efekcie tworząc nieostry, rozmazany obraz.

Jochen Aulbach z Instytutu Fizyki Atomowej i Molekularnej w Amsterdamie, wraz ze swoimi kolegami, znalazł metodę na wyostrzenie tego obrazu.

Zespół wykorzystał urządzenie oparte o ciekły kryształ, a konkretnie przestrzenny modulator światła, które pozwala na manipulowanie 64-femtosekundowymi impulsami laserowymi skierowanymi na warstwę farby.

Detektor zmierzył natężenie i czas trwania impulsów, które pojawiły się po drugiej stronie. Informacje te następnie zostały przekazane do komputera, który wykorzystał je do przestrojenia modulatora tak, aby następny impuls wysłany do detektora był jaśniejszy i mniej rozproszony w czasie. Po 10 minutach system nastroił się tak, by generować krystalicznie czysty obraz, wydłużając impuls do 115 femtosekund.

Jeżeli zadziała z farbą, to zadziała również z ludzką skórą. Krótkie, mocne impulsy laserowe mogą być idealne do niszczenia komórek rakowych, bez uszkadzania sąsiadujących z nimi zdrowych komórek – informuje The New Scietist.

Więcej: http://www.chip.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH