Przełom w terapii przeciwnowotworowej?

FARMAKOTERAPIA

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   11-02-2011, 10:05

Naukowcy z uniwersytetu w Belfaście odkryli, jaki enzym powoduje uszkodzenia serca u pacjentów poddanych chemioterapii - informuje na swych stronach internetowych "Irish Independent".

- Chemioterapia jest najlepszą metodą walki z nowotworami, ale ma poważne efekty uboczne - przede wszystkim uszkodzenia serca. To oznacza, że lekarze muszą bardzo ostrożnie dozować leki - mówi David Grieve, naukowiec prowadzący badania.

Uważa się, że odkrycie roli enzymu NADPH może pomóc w przygotowaniu antidotum na nieporządane skutki terapii. O istnieniu enzymu wiedziano od dawna, jednak dopiero niedawno udało się ustalić jego związek z uszkodzeniami serca u pacjentów z nowotworem.

- Nasze badania mogą przyczynić się do wynalezienia leku, który zablokuje działanie enzymu. Tym samym wyraźnie zmniejszą się uszkodzenia serca u pacjentów leczonych chemią - powiedział dr Grieve.

Badania, prowadzone pod kierownictwem dra Grieve'a zostały sfinansowane przez północnoirlandzką British Heart Fundation i opublikowane w jednym z wiodących międzynarodowych pism medycznych - "Cancer Research".

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH