Przesiewowa tomografia płuc może wykryć osteoporozę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-11-2020, 15:35

Przesiewowa tomografia płuc może wykryć osteoporozę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przesiewowe badania obrazowe klatki piersiowej wykonywane metodą niskodawkowej tomografii komputerowej (LDCT) w kierunku raka płuc lub w innych celach pozwalają wykrywać także osteoporozę - informuje „Journal of Bone and Mineral Research”.

Przeprowadzone przez chińskich naukowców badania objęły 69 095 dorosłych z 14 miast w Chinach. U osób tych wykonano w latach 2018 i 2019 przesiewowe badanie LDCT klatki piersiowej, mające wcześnie wykryć ewentualnego raka płuca.

Przy okazji udało się zidentyfikować dużą liczbę dorosłych z niską gęstością mineralną kości. Analizy skanów wykazały, że częstość występowania osteoporozy wśród osób w wieku powyżej 50 lat wynosiła 29 proc. dla kobiet i 13,5 proc. u mężczyzn, co odpowiadałoby odpowiednio 49 mln obywatelek i 22,8 mln obywateli Chin.

O ile w przypadku kobiet wskaźnik ten jest porównywalny z szacunkami na podstawie standardowych skanów gęstości kości (DXA), to w przypadku mężczyzn częstość osteoporozy była dwukrotnie większa.

- Nasze przeprowadzone na dużą skalę wieloośrodkowe badanie gęstości kości mierzonej rutynowymi skanami LDCT wykazało ogromny potencjał wykorzystania LDCT do badań przesiewowych osteoporozy jako alternatywy dla standardowych skanów DXA - powiedział starszy autor Wei Tian z chińskiego Academy of Engineering i Peking University School of Medicine.

- Badanie ujawniło nieoczekiwanie wysoką częstość występowania osteoporozy u mężczyzn, co może mieć wpływ na strategię leczenia mężczyzn w przyszłości.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH