Przeszczep komórek macierzystych dla ratowania serca

FARMAKOTERAPIA

Autor: KAI/rynekaptek.pl   04-05-2011, 12:44

Przeszczep komórek macierzystych dla ratowania serca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek macierzystych do odbudowy mięśnia serca zniszczonego przez zawał prowadzi małżeństwo naukowców z USA.

Dr Eduardo Marban, szef Centrum Medycznego Cedars-Sinai w Los Angeles, i jego żona Linda rozpoczęli testy kliniczne, podczas których mały wycinek tkanki sercowej pobierany jest od dorosłego pacjenta i hodowany w warunkach laboratoryjnych na komórki macierzyste. Komórki te następnie wstrzykiwane są z powrotem do serca pacjenta, aby naprawić i odbudować zniszczony zawałem mięsień sercowy.

Jak podkreśla, katolicka agencja CNS, badania mogą zapoczątkować nową erę w leczeniu chorób serca. Jeśli taka regeneracja serca będzie możliwa, ludzie po zawałach szybciej niż do tej pory będą mogli odzyskiwać zdrowie i zdolność do pracy, a w najcięższych przypadkach nie będą konieczne transplantacje serca.

Przy okazji badań nad komórkami macierzystymi ludzkiego mięśnia sercowego dr Marban odkrył niedawno, że zażywanie w nadmiarze wielowitaminowych suplementów diety z przeciwutleniaczami, może przyczyniać się do powstawania zmian genetycznych grożących rakiem - informuje agencja KAI.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH