Przez gen do leku na alkoholizm

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-10-2010, 14:25

Naukowcy odnaleźli kluczowy gen, który wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie szybciej odczuwają skutki picia alkoholu.

Dzięki temu naukowcy liczą na szybsze opracowanie nowej metody walki z alkoholizmem. Eksperci twierdzą, że 10-20 proc. ludzi posiada gen, który może chronić ich przed alkoholizmem. Jak pokazują badania, osoby, które silnie reagują na alkohol, są mniej skłonne do uzależnienia od napojów wyskokowych.

Profesor Kirk Wilhelmsen wyjaśnił, że gen, który odkryto, wiele mówi o tym, jak alkohol wpływa na ludzki mózg. Większość alkoholu spożytego przez człowieka jest rozkładana w wątrobie, jednak część jest metabolizowana w mózgu przez enzym, dla którego zakodowane instrukcje dostarcza gen CYP2E1.

Organizm ludzi, którzy mają szczególną wersję CYP2E1, rozbija cząstki alkoholu łatwiej, co wyjaśnia, dlaczego takie osoby odczuwają wpływ wysokoprocentowych trunków znacznie szybciej niż inni. Profesor Wilhelmsen potwierdza, że potrzebne są kolejne badania, aby sprawdzić, czy odkrycie to może zostać wykorzystane do opracowania nowych metod leczenia alkoholizmu.

– Alkoholizm jest chorobą bardzo złożoną i istnieje wiele skomplikowanych powodów, dlaczego ludzie piją. Ten odnaleziony przez nas może być tylko jednym z wielu – dodał prof. Kirk.

Według profesorów z uniwersytetu w Północnej Karolinie będzie można podawać ludziom lek, który uczyni ich bardziej wrażliwymi na alkohol, co pomoże w leczeniu alkoholizmu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH