Przychodzą pacjenci do aptekarzy i nie mówią o działaniach niepożądanych leku

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Wolnik   18-09-2009, 14:41

Przychodzą pacjenci do aptekarzy i nie mówią o działaniach niepożądanych leku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawo farmaceutyczne nakłada m.in. na aptekarzy obowiązek zgłaszania działań niepożądanych leków. Ale skąd farmaceuta ma wiedzieć o takich działaniach, jeśli pacjenci o nich nie informują? Specjaliści przyznają, że rodzimy system monitorowania tego typu zdarzeń jest nieskuteczny.

W krajach, gdzie funkcjonuje najlepiej, w zgłaszaniu nie bierze udziału więcej niż 10 proc. lekarzy, o farmaceutach nie wspominając. Problem jest poważny, gdyż badania kliniczne nie wykazują odległych skutków zażywania specyfików. Połowa leków wycofywanych z powodu działań niepożądanych była sprzedawana w aptekach przez kilka lat. - Farmaceuci praktycznie nie zgłaszają niepożądanych działań leków. Mamy dosłownie kilka takich zgłoszeń w ciągu ostatnich lat - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agata Maciejczyk z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

To właśnie do tej instytucji mają wpływać zgłoszenia od farmaceutów. Ale w zasadzie nie wpływają... – W ciągu trzech lat mojej pracy w aptece tylko jedna osoba zgłosiła działanie niepożądane leku – mówi nam Urszula Czop, kierowniczka apteki Centrum II w Katowicach.

Przypadkowo, z opóźnieniem


Małgorzata Czapla-Wójcik, szefowa apteki Savima w Krakowie zauważa, że klienci, jeśli wspominają o działaniu niepożądanym leku, to robią to ze znacznym opóźnieniem, np. kiedy przychodzą już z inną receptą.

<div style='display:inline'><a href='http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/'><img src='http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/80/2/2/2/?typkodu=img&keywords=' width='300' height='250' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

– Zdarza się, że nie chcą jakiegoś leku, bo się po nim źle czują i proszą o inny, ale ogólnie nie są to częste przypadki – zauważa farmaceutka. Jej zdaniem lekarz powinien poinformować pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych, a nie tylko wypisać receptę i powiedzieć „do widzenia”.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH