Przyłbice nie chronią przed skutkami kichania

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-12-2020, 14:34

Przyłbice nie chronią przed skutkami kichania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy zakażona osoba kicha, wytwarzają się specyficzne, przenoszące zainfekowane krople wiry, które z łatwością pokonują przyłbicę drugiej osoby - wykazały badania japońskich naukowców. Pracują oni nad skutecznymi zasłonami.

Badacze z japońskiego Uniwersytetu w Fukuoka sprawdzili, jak noszone dla ochrony przed koronawirusem przyłbice chronią przed kontaktem ze śliną innej, kichającej osoby. Okazało się, że nie chronią.

Naukowcy tłumaczą, że kichanie ma specyficzny przebieg. W jego trakcie powstają tzw. wiry pierścieniowe. Symulacja pokazała, co dzieje się z tymi wirami, gdy napotkają na osobę z przyłbicą stojącą w odległości jednego metra.

- Powstające w czasie kichania wiry przechwytują również wyrzucane mikroskopijne kropelki i przenoszą je do górnego i dolnego krańca przyłbicy - tłumaczy prof. Fujio Akagi, dodając, że kropelki docierają do osłony w czasie od 0,5 do 1 sekundy od kichnięcia. - Jeśli ten moment jest zsynchronizowany z wdechem, właściciel przyłbicy wchłonie kropelki.

Naukowcy zwracają więc uwagę, że powstające w czasie kichnięcia kropelki są transportowane nie tylko przez główny strumień powietrza o wysokiej prędkości, ale także właśnie przez wiry. Taka zasłona nie stanowi więc dobrej ochrony - twierdzą badacze.

Ich zdaniem przyłbice można ulepszyć tak, aby pozwalały na mniejszy dopływ powietrza do chronionej przez nie strefy.

- Obecnie pracujemy nad kilkoma udoskonalonymi osłonami. Chcemy pomóc w zapewnieniu ludziom bezpieczeństwa. Wierzymy, że pewnego dnia, w niedalekiej przyszłości pracownicy medyczni będą mogli chronić się przed zakażeniem tylko z pomocą przyłbic i typowych maseczek, a nawet, co byłoby idealne, tylko z pomocą przyłbic - mówi prof. Akagi.

Więcej informacji:

https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/250553.php?from=485993

https://aip.scitation.org/doi/10.1063/5.0031150

wideo: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/250554.php

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH