Przyleci kolejna dostawa szczepionki Pfizera, pierwsza partia preparatów Moderny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-01-2021, 08:01

Przyleci kolejna dostawa szczepionki Pfizera, pierwsza partia preparatów Moderny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

11 stycznia do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, a 12 stycznia 29 tys. dawek szczepionek Moderny. Do tej pory zaszczepiono w Polsce nieco ponad 200 tys. osób.

O kolejnej dostawie szczepionek firmy Pfeizer, planowanej na godziny poranne 11 stycznia, poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Będzie to 360 tys. dawek.

Kuczmierowski potwierdził także wcześniejsze zapowiedzi, zgodnie z którymi w nadchodzącym tygodniu do Polski po raz pierwszy dostarczone zostaną dawki szczepionek firmy Moderna. 12 stycznia do Polski powinna trafić pierwsza dostawa (29 tys.).

- Dostawa szczepionek firmy Moderna powinna dotrzeć do nas we wtorek, 12 stycznia, prawdopodobnie około południa. Potwierdzamy jeszcze szczegóły organizacyjne z producentem. W tym tygodniu będzie to dostawa na 29 tysięcy dawek. Za dwa tygodnie będzie to około 40 tysięcy, tak aby na koniec stycznia liczba dawek wyniosła ok. 70 tysięcy - poinformował Kuczmierowski.

Jak wskazał, Moderna planuje dostarczyć ok. 400 tysięcy dawek w lutym oraz 360 tysięcy dawek w marcu. - Do końca pierwszego kwartału spodziewamy się ok. 840 tysięcy dawek szczepionki Moderny - dodał prezes ARM.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała 6 stycznia pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia szczepionek tej firmy do obrotu w UE.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na 10 stycznia godz. 10.00 w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu z danymi z soboty liczba ta zwiększyła się o 1235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

W ocenie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi akcja szczepień w Polsce jest dobrze zorganizowana, "ale idzie troszeczkę za wolno". Jak wskazał w TVN24, usprawniającym rozwiązaniem byłaby dostawa szczepionek do punktów szczepień nie raz w tygodniu, ale na ich życzenie.

Kolejnym usprawniającym akcję szczepień rozwiązaniem - według prezesa NRL - byłaby możliwość uruchomienia w mniejszych miejscowościach i w gminach coś na kształt szczepionkobusów. Jak tłumaczył, nie wszyscy starsi ludzie mają np. dostęp do komputera, gdzie mogą otrzymać niezbędne dla nich informacje o akcji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH