Przypadki zakrzepicy wynosiły już 1,7 na 100 tys. podanych dawek AstraZeneca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   12-05-2021, 07:14

Przypadki zakrzepicy wynosiły już 1,7 na 100 tys. podanych dawek AstraZeneca W dwóch kanadyjskich prowincjach wstrzymano podawanie preparatu AstraZeneca Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Największa kanadyjska prowincja, Ontario, podjęła decyzję o zaprzestaniu podawania preparatu AstraZeneca jako pierwszej dawki szczepionki. Wcześniej podobną decyzję podjęła prowincja Alberta.

Dr David Williams, który jest głównym lekarzem Ontario, poinformował podczas konferencji prasowej 11 maja po południu czasu lokalnego, że przyczyną rezygnacji ze szczepienia AstraZeneką w pierwszej dawce jest ryzyko zakrzepicy.

Rozważają zmianę drugiej dawki

Z ponad 850 tys. dawek AstraZeneki, w tym produkowanej w Indiach wersji COVISHIELD, podanych mieszkańcom Ontario, średnio ok. raz na sto tysięcy dawek zdarzał się przypadek zakrzepicy, ale, jak dodał Williams, w ostatnich dniach przypadki zakrzepicy wynosiły już 1,7 na 100 tys. podanych dawek. W Ontario pozostało ok. 50 tys. niewykorzystanych jeszcze dawek preparatu AstraZeneca.

Rząd prowincji analizuje obecnie sytuację i rozważy także możliwość rezygnacji z podawania drugiej dawki AstraZeneki osobom już raz zaszczepionym tym preparatem. Williams dodał, że prowincja zwróciła się do NACI, krajowego komitetu doradczego ds. szczepionek (National Advisory Committee on Immunization) z pytaniem czy możliwe jest podawanie szczepionki innego producenta w drugiej dawce. Z brytyjskich badań wynika, iż ryzyko zakrzepicy przy drugiej dawce AstraZeneki jest znacznie mniejsze i wynosi jeden na milion.

Od połowy kwietnia 12 przypadków, 3 zgony

W Kanadzie od połowy kwietnia zarejestrowano 12 przypadków zakrzepicy po podaniu szczepionki AstraZeneca, zmarły 3 osoby.

Ontario jest jedną z trzech prowincji najbardziej dotkniętych Covid-19, razem z prowincjami Quebec i Alberta, za 10 dni powinien skończyć się trwający obecnie, trzeci już lockdown, ale w mediach pojawiły się już spekulacje, że choć poziom zachorowań w Ontario spada, to należy oczekiwać przedłużenia lockdownu poza 20 maja.

Alberta była 11 maja pierwszą kanadyjską prowincją, która podjęła decyzję o zaprzestaniu stosowania szczepionki AstraZeneca. Istniejące zapasy zostaną podane wyłącznie jako druga dawka. Ministerstwo zdrowia Alberty podjęło taką decyzję w związku z niepewnymi terminami dostaw szczepionki AstraZeneca, jak przekazało w komunikacie biuro prasowe resortu, dostawy szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna są stałe i wystarczające.

To była właściwa decyzja

- Każdy, kto zaszczepił się szczepionką AstraZeneca, podjął właściwą decyzję (…) Ci, którzy otrzymali pierwszą dawkę będą mogli otrzymać drugą - dodała federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam. Podkreśliła, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek są stale monitorowane, analizowane będą oczekiwane wyniki brytyjskich prac nad podawaniem dawek dwóch różnych preparatów. Poinformowała też, że dotychczas ok. 2 mln Kanadyjczyków otrzymało pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca.

Do końca czerwca Kanada oczekuje dostaw ponad 1,6 mln dawek szczepionki AstraZeneca. Rządowy harmonogram podaje, że do końca czerwca br. Kanada powinna otrzymać 18 mln dawek szczepionki Pfizer-BioNTech i od 8 do 10 mln dawek szczepionki Moderna. Ok. 85 proc. podanych dotychczas szczepionek to właśnie Pfizer-BioNTech i Moderna - informowała agencja The Canadian Press.

Najnowsze badanie Leger dla Association for Canadian Studies wskazuje, że 82 proc. Kanadyjczyków już jest zaszczepionych lub zamierza się zaszczepić, gdy przyjdzie na nich kolej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH