Przypadkowe odkrycie pomoże chorym na SM?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   18-08-2009, 10:53

Przypadkowe odkrycie pomoże chorym na SM? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykański neurolog, prof. Lawrence Steinman, przez przypadek odkrył, że lisinopril, stosunkowo niedrogi i bezpieczny lek używany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, może także łagodzić, a nawet odwrócić przebieg ciężkiej choroby układu nerwowego.

Sprawdzając w Internecie przepisany mu lek, uczony wpadł na trop istnienia związku między leczeniem nadciśnienia i stwardnieniem rozsianym (SM). Ponieważ neurolog zajmował się badaniem SM, po wpisaniu do wyszukiwarki nazwy lisinoprilu, automatycznie pojawiała się także nazwa choroby. Słowem, które powiązało nadciśnienie z SM, jest angiotensyna.

To szybko działający hormon, którego receptory obficie występują w ścianach naczyń krwionośnych. Jego nadaktywność prowadzi do zwężania się tętnic i nadciśnienia. Działanie lisinoprilu polega na blokowaniu enzymu, który przyczynia się do powstawania aktywnej formy hormonu. W rezultacie rozszerza naczynia, ale działa też przeciwzapalnie. A zarówno w przebiegu miażdżycy, jak i SM dochodzi do pojawiania się procesów zapalnych.

– Jeśli kolejne badania potwierdzą tę tezę, to znacznie więcej chorych ze stwardnieniem rozsianym będzie mogło korzystać z terapii – skomentował prof. Marc Feldmann, immunolog z Imperial College London. – Koszt leczenia lisinoprilem wynosi zaledwie 1 procent kwoty, którą trzeba zapłacić za terapię preparatem natalizumab, należącym do grupy przeciwciał monoklonalnych. W związku z tym, że są to bardzo drogie leki, dostęp do nich jest ograniczony.

Kolejnym krokiem były badania na zwierzętach. Uczeni wyhodowali myszy, w których mózgach dochodziło do podobnych zmian jak u chorych ludzi. Okazało się, że po podaniu im lisinoprilu następowało złagodzenie przebiegu choroby. Nawet u gryzoni, u których doszło do rozwinięcia się pełnoobjawowego stwardnienia, lek odwracał objawy paraliżu.

Kolejne obserwacje wykazały, że podawanie lisinoprilu u myszy prowadzi do rozrostu ważnej grupy komórek układu odpornościowego, które zapobiegają chorobom immunologicznym. Mechanizm ten może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony przed skutkami SM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH