PTA: pacjenci chorujący na alergie nie powinni być wykluczani ze szczepień

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   15-01-2021, 08:01

PTA: pacjenci chorujący na alergie nie powinni być wykluczani ze szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperci zalecają odstąpienie od szczepień osób z wywiadem uogólnionej reakcji alergicznej po pierwszej dawce szczepionki; odstąpienie od szczepień u osób z udowodnioną nadwrażliwością na którykolwiek składnik szczepionki.

Zespół pod kierownictwem prof. Jahnz-Różyk rekomenduje wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 z zachowaniem 2-tygodniowego odstępu od innych szczepień, aby uniknąć ewentualnego nałożenia się niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Szczepionka dla pacjentów onkologicznych
Włączenie pacjentów onkologicznych do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 rekomenduje Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Jak podkreśla PTO, liczne obserwacje wykazały, że pacjenci onkologiczni są narażeni na cięższy przebieg zakażenia COVID-19. W szczególności dotyczy to chorych na nowotwory złośliwe układu krwiotwórczego, nowotwory płuc oraz nowotwory w stanie rozsiewu.

PTO podkreśla, że zgromadzone dowody ze szczepień przeciw grypie sugerują, że pacjenci onkologiczni są w stanie wytworzyć ochronną odpowiedź immunologiczną ze szczepionek przeciw SARS-CoV-2. Dodaje, że szczepionki na bazie mRNA przeciw chorobom niezakaźnym (np. czerniakowi) były testowane u pacjentów onkologicznych przez ostatnie 10 lat i nie wzbudziły szczególnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

PTO przyznaje jednak, że poziom skuteczności może być obniżony w niektórych populacjach pacjentów z rakiem z intensywną immunosupresją, np. u pacjentów po przeszczepie komórek krwiotwórczych. „Skuteczność szczepionek COVID-19 może się różnić u pacjentów w zależności od rodzaju i przebiegu choroby nowotworowej (typ guza, stadium rozwoju, immunosupresja wewnętrzna lub wywołana terapią). Wydaje się jednak, że korzyści wynikające ze szczepienia znacznie przewyższają ryzyko. Szczepienie tej grupy chorych powinno mieć wysoki priorytet, niezależnie od innych wskazań, takich jak np. wiek” - czytamy w stanowisku.

Co na to inne specjalizacje
W sprawie szczepień przeciw COVID-19 wypowiadają się kolejne towarzystwa naukowe. Jak mówiła na antenie TVN24 profesor Janina Stępińska z Narodowego Instytutu Kardiologii, również żadne schorzenie kardiologiczne nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia. W jej opinii chorzy kardiologiczni mogą tylko skorzystać ze szczepienia, dlatego że choroba typu COVID-19 może spowodować nasilenie objawów związanych z rozmaitymi przebytymi schorzeniami kardiologicznymi.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH