
W pierwszym półroczu 2017 roku o 14 tysięcy wzrosła liczba zgonów w Polsce. Jest to wynik nie notowany w naszym kraju nawet w latach 80-tych. Większość z nich stanowią zgony z przyczyn chorób układu krążenia - podaje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
W dniach 21-23 września odbył się XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach, podczas którego ponad 4500 specjalistów z całej Polski dyskutowało na temat kompleksowej opieki w kardiologii.
- Mottem tegorocznego spotkania jest opieka kompleksowa. Mamy pacjentów, którzy chorują na różne schorzenia, nie tylko kardiologiczne. Nad tymi pacjentami muszą się pochylić kardiolodzy interwencyjni, specjaliści z zakresu intensywnej terapii, specjaliści z zakresu elektrokardiologii, rehabilitanci, farmakolodzy - wyjaśnia prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.
Tegoroczny Kongres był wyjątkowy dla polskiej kardiologii. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zyskało nowego prezesa, idą więc zmiany w polityce, które w mają na celu szybką poprawę jakości leczenia. Władzę w PTK przejął prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii, Ośrodek Chorób Serca Szpitala Wojskowego we Wroclawiu, który w latach 2017-2019 będzie pełnił funkcję prezesa Towarzystwa.
Wspomagał go będzie Prezes-Elekt prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, wybrany na tę funkcję właśnie podczas Kongresu. Profesor Witkowski przejmie rolę prezesa w kolejnej kadencji, w latach 2019-2021.
- Co planujemy na następne dwa lata? Nowe działania dotyczą trzech obszarów. Wzmocnienia wymaga niewydolność serca. Zaproponujemy narodowy program zapobiegania i leczenia niewydolności serca współdziałający z programem KOS-zawał. Ważna dla nas jest też odpowiednia komunikacja z mediami i instytucjami publicznymi. I wreszcie obecność i promocja w Europie młodych doświadczonych polskich ekspertów - tłumaczy prof. Piotr Ponikowski.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych