Putin o szczepionce Sputnik V: niezawodna jak kałasznikow

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   06-05-2021, 20:40

Putin o szczepionce Sputnik V: niezawodna jak kałasznikow Prezydent Rosji ma bardzo dobre zdanie o rosyjskiej szczepionce. Ale 38 proc. obywateli obawia się skutków ubocznych Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Mówiąc o krajowych szczepionkach na covid, prezydent Rosji Władimir Putin nazwał je "prostymi i niezawodnymi jak karabin kałasznikowa".

Prezydent Rosji Władimir Putin porównał 6 maja rosyjskie szczepionki przeciwko Covid-19 do kałasznikowa, jeśli chodzi o niezawodność.

- W odróżnieniu od preparatów zachodnich rosyjskie szczepionki wykorzystują sprawdzone technologie - ocenił.

Putin powiedział, że amerykańska szczepionka Moderna może być "nowoczesna" i "absolutnie innowacyjna", ale - jego zdaniem - jej niezawodność będzie można ocenić za 10 lat. Natomiast szczepionki rosyjskie są oparte na technologiach "stosowanych przez dekady", dlatego są najbardziej bezpieczne - przekonywał.

Proste i niezawodne jak kałasznikow

Mówiąc o krajowych preparatach, nazwał je "prostymi i niezawodnymi jak karabin kałasznikowa". Zastrzegł, że jest to zdanie "jednego ze specjalistów europejskich". Portal Meduza podał, że porównania tego użył w lutym br. austriacki ekspert Florian Thalhammer w wypowiedzi dla wiedeńskiego dziennika "Kronen Zeitung".

Rosyjski prezydent wypowiadał się na spotkaniu z wicepremier Tatianą Golikową, która kieruje sztabem rządowym ds. walki z pandemią koronawirusa. Golikowa poinformowała, że do tej pory 13,4 mln Rosjan przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a 9,4 mln - czyli 6,6 proc. populacji Rosji - otrzymało dwie dawki.

Wicepremier dodała, że w Rosji wyprodukowano dotąd 31,9 mln pełnych zestawów (czyli jednej i drugiej dawki) szczepionek. Jest to głównie preparat Sputnik V.

Lęk przed skutkami ubocznymi

Dziennik "Kommiersant" poinformował, że Rosja jest obecnie na 12. miejscu na świecie pod względem liczby mieszkańców zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Kampania szczepień rozpoczęła się w Rosji w grudniu 2020 roku. W badaniu prorządowego Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) opublikowanym pod koniec kwietnia 11 proc. ankietowanych powiedziało, że już zaszczepiło się przeciwko Covid-19.

Znacznie więcej - 39 proc. respondentów - oświadczyło, że nie będzie się szczepić. Głównym powodem niechęci jest lęk przed skutkami ubocznymi - wskazało go 38 proc. - a kolejnych 10 proc. powiedziało, że nie wierzy w pandemię koronawirusa i w konieczność szczepień.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH