PZH: 14 kolejnych zgonów z powodu grypy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-01-2011, 07:53

PZH: 14 kolejnych zgonów z powodu grypy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ubiegłym tygodniu odnotowano w Polsce 14 przypadków zgonów pacjentów chorych na grypę.

Od początku stycznia br. zmarło 19 osób, u których wykryto chorobę. Eksperci podkreślają, że w większości przypadków wywołuje ją wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym. 

Od 16 do 22 stycznia zarejestrowano ogółem 52820 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To o kilkanaście tysięcy więcej niż w pierwszych tygodniach stycznia. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 19,8 na 100 tys. ludności. 

Dla porównania: w tym samym okresie 2010 r. zarejestrowano 16607 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że w opinii ekspertów dane epidemiologiczne zarówno z Polski, jak i z innych krajów wskazują, że w większości przypadków zachorowań grypa ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg. 

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, ponieważ może się to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi – przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia. 

W szpitalu w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) zmarł w ubiegłym tygodniu 33-letni mężczyzna, u którego wykryto wirus A/H1N1. Z relacji lekarzy wynika, że mimo rozpoznania grypy w trakcie wizyty w poradni rodzinnej i wbrew zaleceniom nadal chodził do pracy. Kilka dni potem przywieziono go w stanie ciężkim do szpitala, gdzie zmarł. Badanie laboratoryjne pobranych próbek potwierdziło u niego zakażenie wirusem A/H1N1. 

MZ podkreśla jednak, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna), zwłaszcza u dzieci. 

Konsultacji lekarskich koniecznie wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie. 

U osób ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby (kobiety w ciąży, noworodki i dzieci do drugiego roku życia, pacjenci z chorobami przewlekłymi, osoby powyżej 65. roku życia) należy bezzwłocznie stosować leczenie antywirusowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH