PZH: 15 zgonów z powodu grypy pod koniec lutego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-03-2011, 13:16

PZH: 15 zgonów z powodu grypy pod koniec lutego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Średnia dzienna zapadalność na grypę pod koniec miesiąca nieznacznie spadła, jednak w ostatnich dniach lutego z jej powodu zmarło 15 osób - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Od początku roku z powodu grypy zmarło 97 osób.

Od 23 do 28 lutego tzw. średnia dzienna zapadalność na grypę wyniosła około 21 osób na 100 tys. We wcześniejszym badaniu, z trzeciego tygodnia lutego, wskaźnik ten wynosił około 22 osoby.

Liczba zachorowań w tym sezonie grypowym jest niższa niż w poprzednim. W kulminacyjnym momencie ubiegłego sezonu tzw. średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób.

W tym sezonie grypę wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym - podają eksperci.

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi - przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia.

Resort podkreśla jednak, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna) - zwłaszcza u dzieci.

Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C., trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH