PZH: pięć zgonów osób z A/H1N1

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-01-2011, 15:21

PZH: pięć zgonów osób z A/H1N1 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do połowy stycznia odnotowano zgony pięciu osób, u których wykryto wirusa A/H1N1 wywołującego grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Od 8 do 15 stycznia zarejestrowano w Polsce ogółem 35888 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 11,7 na 100 tys. ludności.

Dla porównania, w tym samym okresie 2010 r. zarejestrowano 15927 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi - przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia.

MZ podkreśla, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna), zwłaszcza u dzieci.

Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z objawami: gorączka powyżej 38,5 st. C, trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obecność krwi w plwocinie, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie.

U osób ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby (kobiety w ciąży, noworodki i dzieci do drugiego roku życia, pacjenci z chorobami przewlekłymi, osoby powyżej 65 roku życia), należy bezzwłocznie stosować leczenie antywirusowe. U innych chorych jest ono koniecznie w ciężkim przebiegu grypy. W takich przypadkach wskazane jest leczenie szpitalne. Osoby z podejrzeniem zapalenia płuc powinny być niezwłocznie leczone antybiotykami i lekami przeciwwirusowymi.

MZ zaleca szczepienia ochronne przeciwko grypie.

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu komitetu pandemicznego poinformowano, że liczba zachorowań na grypę w Polsce jest charakterystyczna dla typowej grypy sezonowej, która przebiega lekko lub umiarkowanie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH