
Do połowy stycznia odnotowano zgony pięciu osób, u których wykryto wirusa A/H1N1 wywołującego grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Od 8 do 15 stycznia zarejestrowano w Polsce ogółem 35888 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 11,7 na 100 tys. ludności.
Dla porównania, w tym samym okresie 2010 r. zarejestrowano 15927 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi - przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia.
MZ podkreśla, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna), zwłaszcza u dzieci.
Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z objawami: gorączka powyżej 38,5 st. C, trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obecność krwi w plwocinie, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie.
U osób ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby (kobiety w ciąży, noworodki i dzieci do drugiego roku życia, pacjenci z chorobami przewlekłymi, osoby powyżej 65 roku życia), należy bezzwłocznie stosować leczenie antywirusowe. U innych chorych jest ono koniecznie w ciężkim przebiegu grypy. W takich przypadkach wskazane jest leczenie szpitalne. Osoby z podejrzeniem zapalenia płuc powinny być niezwłocznie leczone antybiotykami i lekami przeciwwirusowymi.
MZ zaleca szczepienia ochronne przeciwko grypie.
Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu komitetu pandemicznego poinformowano, że liczba zachorowań na grypę w Polsce jest charakterystyczna dla typowej grypy sezonowej, która przebiega lekko lub umiarkowanie.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych