PZH: wzrasta liczba zachorowań na grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-02-2011, 08:52

PZH: wzrasta liczba zachorowań na grypę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wzrasta liczba zachorowań na grypę - informuje na swojej stronie internetowej Państwowy Zakład Higieny. W pierwszych dniach lutego z tego powodu zmarły 24 osoby - wynika z danych PZH.

Średnia zapadalność na grypę od 1 do 7 lutego wyniosła ok. 26 osób na 100 tys. ludności - podaje PZH. W pierwszym tygodniu stycznia było to ponad 9 osób na 100 tys. ludności. Od początku roku PZH odnotował śmierć 56 osób z powodu grypy.

W tym sezonie wywołuje ją głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym - podają eksperci. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, powołując się na dane epidemiologiczne z Polski i innych krajów, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg.

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi - przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia.

MZ podkreśla, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna), zwłaszcza u dzieci.

Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C., trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH