PZH: zmniejsza się liczba zachorowań na grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-02-2011, 08:04

PZH: zmniejsza się liczba zachorowań na grypę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zapadalność na grypę spadła w drugim tygodniu lutego w porównaniu z początkiem miesiąca. Tak wynika z opublikowanych w środę (16 lutego) danych Państwowego Zakładu Higieny. To pierwszy spadek zachorowań na grypę, odnotowany w tym roku.

Od 8 do 15 lutego PZH odnotował 15 zgonów z powodu grypy. Tzw. średnia dzienna zapadalność wyniosła ok. 22 osoby na 100 tys. mieszkańców. W pierwszym tygodniu lutego było to ok. 26 osób na 100 tys. mieszkańców. Od początku roku PZH odnotował 71 zgonów z powodu grypy. 

W tym sezonie grypę wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym – informują eksperci. 

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być leczone preparatami antywirusowymi – przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia. 

MZ podkreśla jednak, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszających dolegliwości wystarcza podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna) – zwłaszcza u dzieci. 

Konsultacji z lekarzem wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C. trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie. 

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH