Radom: rodzące oddawały krew pępowinową w ramach akcji społecznej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-11-2017, 08:29

Radom: rodzące oddawały krew pępowinową w ramach akcji społecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu kobiety rodzące oddawały krew pępowinową na cele publiczne. Kampania "Zostań dawcą krwi pępowinowej", oprócz szpitala w Radomiu, objęła także ponad 30 innych placówek położniczych w Polsce.

Jak tłumaczyła Agnieszka Zadrożna - przedstawicielka Polskiego Banku Komórek Macierzystych, który jest organizatorem akcji - pozyskaną przy okazji porodu krew pępowinową można będzie, ze względu na znajdujące się w niej komórki macierzyste, wykorzystać w leczeniu chorób hematologiczno-onkologicznych. Celem akcji jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej, które mogą być wykorzystane do przeszczepów na całym świecie.

Projekt realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Zabieg pozyskiwania krwi pępowinowej jest nieinwazyjny i bezbolesny, zarówno dla rodzącej i jej dziecka. Pobranie odbywa się po odpępnieniu noworodka.

- Komórki macierzyste są pobierane ze sznura pępowiny i łożyska, które po porodzie i tak stanowią odpad medyczny - zaznaczyła Zadrożna.

Krew trafia następnie do centralnego laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie jest preparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni C.

Rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Karolina Gajewska poinformowała PAP, że w ciągu dwóch dni trwania akcji w radomskiej lecznicy przyszło na świat sześcioro dzieci.

- Wszystkie mamy chętnie zgadzały się na pobranie krwi na cele społeczne - dodała Gajewska. Kobiety podkreślały, że cel akcji jest szczytny.

- Może kiedyś dzięki temu uda się uratować komuś innemu życie - powiedziała PAP jedna z matek.

Deponowanie krwi pępowinowej w specjalnych bankach komórek macierzystych nie jest w Polsce popularne, min. dlatego, że wiąże się ze sporymi wydatkami za pobranie i przechowywanie. Szacuje się, że na tzw. bankowanie rodzinne, decyduje się tylko ok. 2 proc. rodzin. Zwolennicy tej metody przekonują, że komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej mogą posłużyć zarówno dziecku, podczas którego narodzin zostały pobrane, jak i jego rodzeństwu, a nawet rodzicom. Można je wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania. Sceptycy podważają sens rodzinnego bankowania krwi pępowinowej, wskazując, że komórkami macierzystymi nie da się wyleczyć każdej choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH