
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu kobiety rodzące oddawały krew pępowinową na cele publiczne. Kampania "Zostań dawcą krwi pępowinowej", oprócz szpitala w Radomiu, objęła także ponad 30 innych placówek położniczych w Polsce.
Jak tłumaczyła Agnieszka Zadrożna - przedstawicielka Polskiego Banku Komórek Macierzystych, który jest organizatorem akcji - pozyskaną przy okazji porodu krew pępowinową można będzie, ze względu na znajdujące się w niej komórki macierzyste, wykorzystać w leczeniu chorób hematologiczno-onkologicznych. Celem akcji jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej, które mogą być wykorzystane do przeszczepów na całym świecie.
Projekt realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Zabieg pozyskiwania krwi pępowinowej jest nieinwazyjny i bezbolesny, zarówno dla rodzącej i jej dziecka. Pobranie odbywa się po odpępnieniu noworodka.
- Komórki macierzyste są pobierane ze sznura pępowiny i łożyska, które po porodzie i tak stanowią odpad medyczny - zaznaczyła Zadrożna.
Krew trafia następnie do centralnego laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie jest preparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni C.
Rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Karolina Gajewska poinformowała PAP, że w ciągu dwóch dni trwania akcji w radomskiej lecznicy przyszło na świat sześcioro dzieci.
- Wszystkie mamy chętnie zgadzały się na pobranie krwi na cele społeczne - dodała Gajewska. Kobiety podkreślały, że cel akcji jest szczytny.
- Może kiedyś dzięki temu uda się uratować komuś innemu życie - powiedziała PAP jedna z matek.
Deponowanie krwi pępowinowej w specjalnych bankach komórek macierzystych nie jest w Polsce popularne, min. dlatego, że wiąże się ze sporymi wydatkami za pobranie i przechowywanie. Szacuje się, że na tzw. bankowanie rodzinne, decyduje się tylko ok. 2 proc. rodzin. Zwolennicy tej metody przekonują, że komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej mogą posłużyć zarówno dziecku, podczas którego narodzin zostały pobrane, jak i jego rodzeństwu, a nawet rodzicom. Można je wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania. Sceptycy podważają sens rodzinnego bankowania krwi pępowinowej, wskazując, że komórkami macierzystymi nie da się wyleczyć każdej choroby.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych