Rak gruczołu krokowego, pęcherza i nerki - one dziesiątkują mężczyzn

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-11-2017, 14:25

Rak gruczołu krokowego, pęcherza i nerki - one dziesiątkują mężczyzn Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa nowotwory układu moczowo-płciowego stają coraz częstsze, ale można im zapobiegać i skutecznie leczyć - mówili w piątek (17 listopada) eksperci podczas jubileuszu Stowarzyszenia „Gladiator”.

Jak podkreślił, powinniśmy jako społeczeństwo dbać o to, by ograniczyć czynniki ryzyka powstania nowotworu.

- Mam na myśli dbanie o nasze środowisko, czystość powietrza, odpowiednią dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby, regularną aktywność fizyczną. Wydaje się to proste, ale to bardzo dużo, bo większość nowotworów powstaje bez związku z naszymi uwarunkowaniami rodzinnymi - ocenił.

Aby zwrócić uwagę na zdrowie mężczyzn, co roku w listopadzie organizowana jest akcja "Movember".

- Zainicjowana kilka lat temu w Australii, miała zwrócić uwagę na zdrowie mężczyzn. Grupa pasjonatów postanowiła, że nie będą golić wąsów od 1 listopada przez miesiąc - mówił dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

- Nazwa ''Movember'' jest połączeniem angielskich nazw listopada (november) oraz wąsów (moustache). Na całym świecie ponad 5 milionów osób zaangażowanych jest do tej pory w kampanię, która ma za zadanie budować właściwą świadomość zdrowotną mężczyzn. Głównie dotyczy to raka prostaty, ale nie tylko - także raka jądra i zaburzeń sfery życia seksualnego. Do Polski ta akcja dociera powoli, ale już niektórzy rzeczywiście zapuszczają wąsy. Działalność stowarzyszenia Gladiator, która koncentruje się właśnie wokół schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn idealnie wpisuje się w tę akcję - mówił dr Roman Sosnowski.

Patronat honorowy nad jubileuszem 15-lecia stowarzyszenia Gladiator objął prezydent Andrzej Duda. Po konferencji wręczono symboliczne statuetki Gladiatora, przyznane za aktywną i merytoryczną współpracę ze stowarzyszeniem. Jedną z nich otrzymał także prezydent Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH