Rak jelita grubego: nie ma czasu na wstyd

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski, PAP/rynekaptek.pl   24-03-2011, 07:34

Rak jelita grubego: nie ma czasu na wstyd

W walce z nowotworem jelita grubego najważniejsza wydaje się refleksja nad zagrożeniem śmiertelną chorobą, jaką staje się nieleczony lub zbyt późno zdiagnozowany nowotwór złośliwy jelita grubego.

- Nie jest tak, że pacjenci są odcięci od leczenia. Leczymy ich – mówi dla portalu rynekaptek.pl dr Andrzej Deptała, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Cały czas mamy dostęp do chemioterapii niestandardowej. W katalogu chemioterapii dostepny jest cetuksimab.

Profilaktyka to podstawa
Co zatem jest problemem? Wczesne rozpoznawanie.
- Chcemy aby Polacy byli świadomi zagrożenia i korzystali z badań profilaktycznych takich jak kolonoskopia, a w przypadku choroby, mogli leczyć się zgodnie z najlepszymi, światowymi standardami – mówi psychoonkolog Bianca Beata Kotoro z polskiego Stowarzyszenia Europacolon.
 

Chcąc informować o chorobach jelit, Stowarzyszenie nie po raz pierwszy odwołało się do nietypowych środków przekazu. Tym razem były to plakaty o tematyce nowotworowej, przygotowane m.in. przez studentów Europejskiej Akademii Sztuk. Młodzi artyści przenieśli na papier wizje raka jelita grubego oraz towarzyszące chorobie emocje.

Zgromadzone na towarzyszącej panelowi wystawie, informowały one m.in., że największym przeciwnikiem w walce z tym nowotworem jest... wstyd.

Działacze Europacolon uważają, że jego przełamanie bardzo utrudnia swoiste tabu, jakie „obowiązuje” w stosunku do wszelkich dolegliwości związanych z układem pokarmowym.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH