Rak jest wynikiem "naturalnych literówkek" w kodzie DNA?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   24-03-2017, 10:29

Rak jest wynikiem "naturalnych literówkek" w kodzie DNA? Dwie trzecie mutacji powodujących raka to naturalne „pomyłki" genetyczne

Zdaniem amerykańskich naukowców dwie trzecie mutacji powodujących nowotwory to naturalne „pomyłki"w  procesie kopiowania materiału genetycznego przy każdym podziale komórki.

Badacze z Centrum Onkologii Johns Hopkins University wykazali, że mniej niż jedną trzecią mutacji w DNA prowadzących do raka można przypisać czynnikom środowiskowym (paleniu czy otyłości). Tylko 5 proc. jest odziedziczonych po rodzicach. Reszta – 66 proc. – to błędy genetyczne przy podziale komórek- czytamy na stronie "Rz".

Jak twierdzą naukowcy, te pomyłki są istotną przyczyną zachorowań, jednak, co oczywiste, proporcja między czynnikami dziedzicznymi, środowiskowymi i zwykłym pechem różniła się w zależności od rodzaju nowotworu.

Zgodnie z badaniami, np. w przypadku raka płuca ok. 65 proc. mutacji było wywołanych wpływem środowiska (głównie paleniem), a tylko jedna trzecia – naturalnie występującymi „literówkami" w kodzie DNA.

W przypadku raka trzustki jest inaczej – 77 proc. to błędy w procesie kopiowania DNA, a 18 proc. – czynniki środowiskowe, natomiast 5 proc. to dziedziczenie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH