Rak jest wynikiem "naturalnych literówkek" w kodzie DNA?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   24-03-2017, 10:29

Rak jest wynikiem "naturalnych literówkek" w kodzie DNA? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem amerykańskich naukowców dwie trzecie mutacji powodujących nowotwory to naturalne „pomyłki"w  procesie kopiowania materiału genetycznego przy każdym podziale komórki.

Badacze z Centrum Onkologii Johns Hopkins University wykazali, że mniej niż jedną trzecią mutacji w DNA prowadzących do raka można przypisać czynnikom środowiskowym (paleniu czy otyłości). Tylko 5 proc. jest odziedziczonych po rodzicach. Reszta – 66 proc. – to błędy genetyczne przy podziale komórek- czytamy na stronie "Rz".

Jak twierdzą naukowcy, te pomyłki są istotną przyczyną zachorowań, jednak, co oczywiste, proporcja między czynnikami dziedzicznymi, środowiskowymi i zwykłym pechem różniła się w zależności od rodzaju nowotworu.

Zgodnie z badaniami, np. w przypadku raka płuca ok. 65 proc. mutacji było wywołanych wpływem środowiska (głównie paleniem), a tylko jedna trzecia – naturalnie występującymi „literówkami" w kodzie DNA.

W przypadku raka trzustki jest inaczej – 77 proc. to błędy w procesie kopiowania DNA, a 18 proc. – czynniki środowiskowe, natomiast 5 proc. to dziedziczenie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH