Rak piersi: dłuższy sen zwiększa ryzyku zgonu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-04-2017, 14:05

Rak piersi: dłuższy sen zwiększa ryzyku zgonu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania wykazały, że kobiety z rakiem piersi, które śpią co najmniej dziewięć godzin na dobę, rokują gorzej, niż pacjentki z tą chorobą zadowalające się ośmioma godzinami snu.

Podejrzewa się, że podobna zależność może istnieć w przypadku innych nowotworów. Wątpliwe jednak, że to zbyt długi sen ma negatywny wpływ na stan zdrowia chorego. Cheryl Thompson z Case Western Reserve University in Cleveland, która nie uczestniczyła w badaniach, zauważyła w wypowiedzi dla Reutersa, że dłuższy sen jest jedynie objawem gorszego stanu zdrowia pacjenta.

- Osoby w gorszym stanie są po prostu bardziej zmęczone - twierdzi amerykańska specjalistka. Z tych samych badań wynika, że pacjentki z rakiem piersi, które dłużej spały, częściej były otyłe i miały bardziej zaawansowaną chorobę.

Główna autorka badań Claudia Trudel-Fitzgerald z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie informuje, że przeanalizowano przypadki ok. 3,7 tys. kobiet z rakiem piersi. Były one średnio w wieku 65 lat, miały nowotwór w pierwszym lub drugim stadium, co oznacza, że komórki nowotworowe nie wykraczały u nich poza pierś i węzły chłonne. Połowa z nich żyła z chorobą co najmniej 11 lat.

Obserwowane przez wiele lat pacjentki, które spały co najmniej dziewięć godzin na dobę, były o 46 proc. bardziej zagrożone zgonem w porównaniu do tych, którym wystarczyło osiem godzin snu. Co więcej, z tym samych badań wynika, że kobiety śpiące dłużej o 34 proc. częściej umierały także z innych przyczyn.

Ujawniono również, że gorzej rokują pacjentki, które miały trudności z zasypianiem i wysypianiem się. Z obserwacji tych wynika, że była one o 49 proc. bardziej narażone na zgon z różnych przyczyn. Z badań tych wynika zatem, że źle rokuje zarówno zbyt długi sen jak i bezsenność.

Kristen Knutson z Northwestern University's Feinberg School of Medicine w Chicago tłumaczy, że niektórzy pacjenci śpią więcej, ponieważ w ciągu dnia są mniej aktywni fizycznie, mają depresję i czują się samotni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH