Rak płuc: Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   03-11-2010, 10:37

Tegoroczna kampania edukacyjna zachęca do wykonywania kontrolnych badań płuc, by jak najszybciej zdiagnozować nowotwór.

Listopad to Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca. W tym czasie będą prowadzane kampanie informujące o zagrożeniu nowotorem. Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin oraz firma Roche Polska.

Organizatorzy kampanii przypominają, że osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia raka płuca powinny koniecznie zwrócić się do lekarza z prośbą o skierowanie na badanie RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej.
W Polsce większość przypadków nowotworów płuca jest wciąż rozpoznawana dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy rak zdążył zaatakować sąsiednie tkanki lub inne części ciała i nie może już zostać usunięty chirurgicznie.
 Czynnikiem, który jest najczęściej odpowiedzialny za rozwój nowotworu płuca jest palenie tytoniu lub tzw. palenie bierne. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuca jest większe także u osób, które mają styczność z substancjami rakotwórczymi, takimi jak azbest i radon oraz gdy w rodzinie występowała już choroba nowotworowa.  Problem zachorowalności na raka płuca staje się coraz bardziej powszechny - każdego roku na świecie rozpoznawanych jest ponad 1,3 mln nowych przypadków raka płuca. Rak płuca jest również najczęściej występującym nowotworem w Polsce - każdego roku jest diagnozowany u około 21 tysięcy osób.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH