W Polsce istnieje bardzo poważny problem dotyczący wczesnej diagnostyki i rozpoznawania raka płuca, pomimo stałego postępu w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), poszczególne wskaźniki dotyczące przeżyć całkowitych są nadal niezadowalające – mówili uczestnicy konferencji towarzyszącej IV Konferencji Naukowej Polskiej Grupy Raka Płuca.
Na świecie co roku diagnozuje się 1,35 mln nowych przypadków tego nowotworu, a umieralność na skutek tej choroby kształtuje się na poziomie 1,2 mln ludzi. Rak płuca jest chorobą agresywną, często o dynamicznym przebiegu.
U większości chorych wykrywany jest zbyt późno. Raka płuca diagnozuje się przeważnie w stadium zaawansowanym.
- To właśnie diagnostyka jest kluczem do poprawy efektywności leczenia chorych na raka płuca w Polsce. Dzięki zwiększeniu liczby zdiagnozowanych pacjentów, których można leczyć chirurgicznie, wdrożeniu i opracowaniu ogólnopolskiego systemu kwalifikacji i leczenia chorych z udziałem terapii ukierunkowanej oraz monitorowaniu drogi pacjenta w procesie leczenia jest możliwe osiągnięcie poprawy skuteczności leczenia chorych na ten nowotwór – powiedział prof. Tadeusz Orłowski, Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.
Wczesna i szczegółowa diagnostyka nowotworów płuc, monitorowanie ścieżki leczeniapacjenta oraz dobór leczenia w ściśle określonych populacjach chorych mogą się przyczynić do znacznej poprawy efektów leczenia chorych na ten nowotwór.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych