
Dla osób chorujących najważniejsza przy wyborze jest rekomendacja lekarza specjalisty (29% uważa ten czynnik za najważniejszy przy wyborze) oraz skuteczność działania (24%) - wynika z raportu "Jak Polacy leczą zatoki?" (listopad 2016).
Do elementów branych pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowych leków zalicza się także: rekomendacja farmaceuty (79%), szybkość działania (75%) oraz bezpieczeństwo dla zdrowia i rekomendacja rodziny (po 67% każdy).
Blisko 1/4 społeczeństwa bardzo często podczas choroby decyduje się na leki przeciwzapalne (23%), a już blisko połowa deklaruje, że sięga po nie często (48%). Wielokrotnie stosowanymi lekami są również te pochodzenia roślinnego (53%). Zaś antybiotyki znajdują się w grupie rzadko wybieranych środków podczas zmagania się z chorobą - blisko połowa społeczeństwa (49%) deklaruje, że tylko w nielicznych przypadkach po nie sięga.
Jak wynika z badania, aż 33% respondentów uważa, że nie ma przeciwwskazań do stosowania suplementów, a 21%, że ich stosowanie przynosi długoterminowe efekty.
1/3 respondentów nie zdaje sobie sprawy z różnic miedzy lekami a suplementami. To pokazuje, że nadal potrzebna jest edukacja i podkreślanie, że lek leczy a suplement uzupełnia dietę.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych