Raport: epidemia otyłości najszybciej się rozprzestrzenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-07-2017, 15:08

Raport: epidemia otyłości najszybciej się rozprzestrzenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Otyłość zagrażająca życiu jest najszybciej rozwijającą się epidemią na świecie, w USA postępuje ona najszybciej - takie są wnioski płynące z raportu New England Journal of Medicine opublikowanym 26 lipca br.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, w roku 2015 około 603,7 mln dorosłych i 107,7 mln nieletnich miało problemy z wagą, co daje odpowiednio 12 proc. wszystkich dorosłych i 5 proc. dzieci. W latach 1980-2015 przypadki występowania nadwagi podwoiły się w 73 krajach.

Chiny i Indie mają największą na świecie liczbę otyłych dzieci, podczas gdy najwięcej dorosłych z nadwagą jest w USA i Chinach.

W roku 2015 nadwaga była bezpośrednią przyczyną śmierci 4 mln osób, co stanowi 7,1 proc. wszystkich zgonów. Ponad 70 proc. zgonów związanych z wysokim wskaźnikiem BMI (Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) miało związek z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Badania wskazują, że wysokie BMI sprzyja występowaniu białaczki i wielu różnych rodzajów nowotworów, np. wątroby, macicy, nerek i piersi.

Problem rosnącej nadwagi w społeczeństwie występuje zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, co wskazuje, że nie jest to spowodowane stopniem zamożności, lecz raczej "zmianami w środowisku żywieniowym". Zwiększona dostępność produktów o wysokiej zawartości kalorycznej wraz z powszechnym marketingiem tych dóbr wpływa na ilość wysokokalorycznych pokarmów spożywanych przez społeczeństwo.

Dodatkowo do otyłości przyczynia się ograniczenie aktywności fizycznej częściowo spowodowane postępującą urbanizacją i zmianą stylu życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH