Raport: higiena osobista ważniejsza niż antykoncepcja

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-02-2011, 09:18

Ponad 40 proc. młodych ludzi uważa, że higiena osobista jest najważniejszym aspektem przygotowań do randki. Na drugim miejscu znalazła się antykoncepcja, z wynikiem 25 procent.

Wyniki badań, przedstawionych 9 lutego br. na spotkaniu prasowym w Warszawie, objęły łącznie 5 253 chłopców i dziewcząt w wieku 15-21 lat z Europy, Ameryki Łacińskiej, Azji i Pacyfiku oraz z USA. Z Polski brało w nich udział 205 młodych osób w wieku od 15 do 19 lat.

Przygotowanie do antykoncepcji przed takim spotkaniem było najważniejsze dla 25 proc. wszystkich respondentów i dla 28 proc. Europejczyków (z 11 krajów Europy objętych badaniem). Za najważniejszą uznało ją 24 proc. młodych ludzi z Polski.

Aż 45 proc. wszystkich badanych, a w Polsce 46 proc., przyznało się do uprawiania seksu z nowym partnerem bez zabezpieczenia. Pod tym względem nasza młodzież zajęła pierwsze miejsce wśród 11 europejskich państw. Nieco częściej nie zabezpieczały się Polki niż Polacy – odpowiednio 49 proc. i 43 proc.

Zapytani o przyczyny takiego zachowania badani mówili, że nie mieli dostępu do metody antykoncepcyjnej (w Europie średnio 33 proc., w Polsce 37 proc.), że zapomnieli o niej (odpowiednio 11 i 15 proc.), że nie było ryzyka zajścia w ciążę (11 i 6 proc.), że partner nie chciał zabezpieczenia (11 i 6 proc.), że nie lubią antykoncepcji (9 i 11 proc.) oraz że byli pijani i zapomnieli (8 i 10 proc.).

Spośród metod antykoncepcyjnych najczęściej wymieniano: prezerwatywy, następnie pigułki antykoncepcyjne, zażycie tabletki „po”, stosunek przerywany, uprawianie seksu podczas okresu, branie prysznica lub kąpieli po stosunku. Niewielki odsetek dziewcząt przyznał się do płukania pochwy coca-colą po uprawianiu seksu.

Jak skomentowała obecna na spotkaniu ginekolog i seksuolog prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierująca Katedrą Zdrowia Kobiety na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, inteligentna młodzież powinna myśleć o antykoncepcji przed randką.

– Oczywiście, w dużym stopniu zależy to od tego, czy młodzi ludzie są na ten temat wyedukowani – podkreśliła.

Według niej, o poziomie edukacji seksualnej polskiej młodzieży bardzo źle świadczy fakt, że aż 46 proc. badanych nie stosowało zabezpieczeń antykoncepcyjnych na pierwszej randce z nowym partnerem, z czego 37 proc. podało za powód brak dostępu do niej.

Jak przypomniała prof. Skrzypulec-Plinta, WHO za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji uważa preparaty hormonalne indywidualnie dobrane dla danej pacjentki łącznie ze stosowaniem prezerwatyw, które zmniejszają ryzyko niektórych schorzeń przenoszonych drogą płciową.

Badania zostały przeprowadzone w kwietniu i maju 2010 r. przez Instytut Badawczy GfK na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH