
Szacuje się, że 25% wszystkich zaburzeń erekcji jest skutkiem ubocznym leków - wynika z raportu Uniwersytetu Harvard pt. Zaburzenia erekcji: Jak leki, zmiany stylu życia i inne terapie mogą pomóc w przezwyciężeniu tego dokuczliwego problemu.
Jednym z powodów, dla których zaburzenia erekcji stają się częstsze wraz z wiekiem jest to, że starsi mężczyźni częściej przyjmują jakieś leki. W rzeczywistości szacuje się, że 25% wszystkich zaburzeń erekcji jest skutkiem ubocznym leków. Takie wnioski zawarte są w raporcie "Erectile Dysfunction: How medication, lifestyle changes, and other therapies can help you conquer this vexing problem", opublikowanym przez Uniwersytet Harvarda.
Leczy łysienie, ale zaburza erekcję
Do najpowszechniejszych leków powiązanych z zaburzeniami wzwodu należą leki przeciwdepresyjne, przeciwwrzodowe, uspokajające i moczopędne - które pomagają organizmowi pozbyć się sodu i wody oraz są stosowane w leczeniu niewydolności serca, wątroby i niektórych chorób nerek.
Przykładowo również finasteryd (Propecia), który jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) powoduje zaburzenia erekcji u 1,3% mężczyzn, którzy go stosują.
Inne leki, które mogą wywoływać zaburzenia erekcji, to leki przeciwhistaminowe, antyandrogeny (stosowane w terapii hormonalnej raka prostaty), leki przeciwcholinergiczne (stosowane m.in. w leczeniu nadreaktywnego pęcherza, nietrzymania moczu, POChP i objawów choroby Parkinsona) oraz niektóre leki przeciwnowotworowe.
Zaburzenia erekcji a ciśnienie
Jednak najczęstszym rodzajem leków, które mogą prowadzić do zaburzeń erekcji, są leki na ciśnienie krwi - zaburzenia erekcji i wysokie ciśnienie krwi często idą w parze. Z analizy dokumentacji medycznej ponad 1,9 mln mężczyzn wynika, że panowie z zaburzeniami wzwodu są o 38% bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi niż ci bez zaburzeń.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych