Raport: zmniejszył się odsetek powikłań u dzieci chorych na raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-06-2017, 13:09

Raport: zmniejszył się odsetek powikłań u dzieci chorych na raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi żyją lepszej kondycji, co za tym idzie, żyją dłużej. Wynika to faktu, że spada liczba powikłań powodowanych leczeniem - poinformowano podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago.

Wskazuje na to raport, w którym analizowano dane z lat 1970-1999 zgromadzone w ramach badania Childhood Cancer Survivor Study, którym objęto 23,6 tys. małych pacjentów - informuje Reuters. Wyliczono, że w tym okresie poważne powikłania terapii - w ciągu 15 lat od wykrycia choroby nowotworowej - spadły u dzieci ogółem z 12,7 proc. do 8,8 proc.

Główny autor badania Todd Gibson z St. Jude Children's Research Hospital w Memphis twierdzi, że jest to zasługa nowych metod leczenia, które są bardziej skuteczne, a jednocześnie wywołują mniej działań niepożądanych.

Najmniej powikłań powoduje leczenie guza Wilms - rzadkiego nowotworu nerki. W omawianym okresie (lata 90 w porównaniu do lat 70. XX w.) ich odsetek zmniejszył się z 13 do zaledwie 5 proc. W przypadku ziarnicy złośliwej (choroby Hodgkina) w latach 70. minionego stulecia u 18 proc. maluchów dochodziło do komplikacji, zaś po latach 90. - jedynie u 11 proc.

Spadek powikłań odnotowano również w tak często występujących u najmłodszych pacjentów schorzeniach nowotworowych, jak guz mózgu - gwiaździak anaplastyczny oraz ostra białaczka limfoblastyczna.

Todd Gibson zwraca uwagę, że chodzi głównie o powodowane leczeniem zaburzenia endokrynologiczne, doprowadzające do cukrzycy, zakłóceń tarczycy oraz niedoboru hormonu wzrostu. Spadł również odsetek nowotworów wtórnych z 2,4 proc. - w latach 70. XX w. do 1,6 proc. w latach 90. minionego stulecia. Mniej jest również zaburzeń neurologicznych i przewodu pokarmowego.

Nadal natomiast nie udaje się ograniczyć powikłań mięśnia sercowego oraz płuc.

Są jednak wciąż nowotwory, w których nie odnotowano postępu pod względem częstości występowania powikłań. Są to występująca jedynie u dzieci neuroblastoma (nowotwór współczulny układu nerwowego), ostra białaczka szpikowa, mięsak i kostniakomięsak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH