Reakcje alergiczne po szczepionkach Pfizera i Moderny. Amerykanie chcą je zbadać

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   08-04-2021, 12:50

Reakcje alergiczne po szczepionkach Pfizera i Moderny. Amerykanie chcą je zbadać Szczepionki mRNA pod lupą amerykańskich badaczy Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W USA rozpoczęto badania dotyczące ryzyka reakcji alergicznych na szczepionki przeciwko COVID-19 Pfizera i Moderny. Uczestnikami badań jest 3,4 tys. osób dorosłych w wieku 18-69 lat.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia poinformował o rozpoczęciu badań dotyczących ryzyka reakcji alergicznych na szczepionki przeciwko COVID-19 Pfizera i Moderny.

11,1 przypadków na 1 mln szczepień
Po podaniu szczepionek przeciwko COVID-19 wykorzystujących technologie mRNA, do jakich należą preparaty Pfizera i Moderny, mogą zdarzyć się reakcje alergiczne, w tym najsilniejsza i najbardziej niebezpieczna, jaką jest wstrząs anafilaktyczny.

Takie sytuacje występują rzadko i dochodzi do nich po użyciu innych szczepionek, na przykład preparatów przeciwko grypie. Z tego powodu zaleca się, że osoby zaszczepione odczekały co najmniej 15-20 minut w punkcie szczepień.

Z danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie wynika, że reakcje alergiczne po szczepieniach występują bardzo rzadko, zaledwie w 11,1 przypadkach na 1 mln szczepień. Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (należący do amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia) zamierza sprawdzić, jak często dochodzi do nich po podaniu szczepionek mRNA.

Wyniki poznamy jeszcze w tym roku
Badaniami objętych zostanie 3,4 tys. osób dorosłych w wieku 18-69 lat, wśród których ma być 60 proc. ochotników, u których stwierdzono wcześniej poważną reakcję alergiczną, do jakiej doszło po spożyciu żywności, ukłuciu przez owady lub zastosowania immunoterapii. Według Reutersa, wyniki tych badań mają być znane jeszcze latem 2021 roku.

Wstrząs anafilaktyczny jest silną i zagrażającą życiu reakcją organizmu na czynnik uczulający. Najczęściej pojawia się kilka minut po narażeniu na czynnik uczulający.

Objawia się pokrzywką, świądem i zaczerwieniem skóry, obrzękiem na twarzy lub kończynach i zaczerwieniem spojówek. Może dołączać się do tego duszność, napad kaszlu i świszczący oddech oraz obrzęk krtani i spadek ciśnienie krwi. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze podanie adrenaliny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH