
Naczelna Izba Aptekarska skierowała do NFZ zapytania dotyczące wątpliwości pojawiających się przy realizacji recept. Jest odpowiedź.
Pismo skierowane do NFZ, podpisane przez prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbietę Piotrowską-Rutkowską zawierało cztery pytania:
1. Czy pielęgniarka i położna uprawniona do wystawania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego jest uprawniona do wystawiania również recept na lek recepturowy, jeżeli lekarz wskaże w dokumentacji medycznej taki lek?
2. W jaki sposób osoba realizująca receptę może wyliczyć ilość leku do wydania pacjentowi z uprawnieniem IB na lek w postaci żelu, np. Fastum-Ketoprofen, przy zaordynowanej ilości 3 op a 100 gramów, ze wskazanym dawkowaniem 3x3 cm cienka warstwa?
Taki sposób dawkowania wskazuje CHPL dla tego produktu. Problemem w takim zapisie sposobu dawkowania jest brak możliwości wyliczenia ilości leku w zadanym okresie czasu, gdyż CHPL nie wskazuje, ile gramów produktu leczniczego zawiera się w 3 cm żelu.
3. Czy w przypadku naniesienia przez osobę wystawiającą receptę symbolu oddziału wojewódzkiego NFZ na recepcie papierowej, zgodnie z wzorcem obowiązującym przed 1 stycznia 2021 r. jak i na wzorze obowiązującym od 1 stycznia 2021 r., osoba realizująca przekazuje ten symbol w DDR oraz komunikacie Lek, czy też może tej danej nie przekazać?
4. Dla których szczepionek stosowanych w immunologii indywidualnej - produktów handlowych obowiązuje termin ważność recepty 120 dni zgodnie z art. 96a ust. 7 pkt 3b ustawy Prawo farmaceutyczne?
W odpowiedzi na pismo prezes NRA z dnia 8 kwietnia 2021 r. odpowiedział z-ca prezesa ds. medycznych NFZ Bernard Waśko. (Treść pisemnej odpowiedzi publikujemy pod tekstem - plik w formacie pdf, do pobrania).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych