Realizacja recept. NFZ odpowiedział na wątpliwości farmaceutów

FARMAKOTERAPIA

Autor: KOIA   01-06-2021, 14:49

Realizacja recept. NFZ odpowiedział na wątpliwości farmaceutów Są odpowiedzi NFZ na pismo prezes NRL ws. wątpliwości pojawiających się przy realizacji recept. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Naczelna Izba Aptekarska skierowała do NFZ zapytania dotyczące wątpliwości pojawiających się przy realizacji recept. Jest odpowiedź.

Pismo skierowane do NFZ, podpisane przez prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbietę Piotrowską-Rutkowską zawierało cztery pytania:

1. Czy pielęgniarka i położna uprawniona do wystawania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego jest uprawniona do wystawiania również recept na lek recepturowy, jeżeli lekarz wskaże w dokumentacji medycznej taki lek?

2. W jaki sposób osoba realizująca receptę może wyliczyć ilość leku do wydania pacjentowi z uprawnieniem IB na lek w postaci żelu, np. Fastum-Ketoprofen, przy zaordynowanej ilości 3 op a 100 gramów, ze wskazanym dawkowaniem 3x3 cm cienka warstwa?
Taki sposób dawkowania wskazuje CHPL dla tego produktu. Problemem w takim zapisie sposobu dawkowania jest brak możliwości wyliczenia ilości leku w zadanym okresie czasu, gdyż CHPL nie wskazuje, ile gramów produktu leczniczego zawiera się w 3 cm żelu.

3. Czy w przypadku naniesienia przez osobę wystawiającą receptę symbolu oddziału wojewódzkiego NFZ na recepcie papierowej, zgodnie z wzorcem obowiązującym przed 1 stycznia 2021 r. jak i na wzorze obowiązującym od 1 stycznia 2021 r., osoba realizująca przekazuje ten symbol w DDR oraz komunikacie Lek, czy też może tej danej nie przekazać?

4. Dla których szczepionek stosowanych w immunologii indywidualnej - produktów handlowych obowiązuje termin ważność recepty 120 dni zgodnie z art. 96a ust. 7 pkt 3b ustawy Prawo farmaceutyczne?


W odpowiedzi na pismo prezes NRA z dnia 8 kwietnia 2021 r.  odpowiedział z-ca prezesa ds. medycznych NFZ Bernard Waśko. (Treść pisemnej odpowiedzi publikujemy pod tekstem - plik w formacie pdf, do pobrania).


 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH