Realizacja recept. NFZ odpowiedział na wątpliwości farmaceutów

FARMAKOTERAPIA

Autor: KOIA   01-06-2021, 14:49

Realizacja recept. NFZ odpowiedział na wątpliwości farmaceutów Są odpowiedzi NFZ na pismo prezes NRL ws. wątpliwości pojawiających się przy realizacji recept. Fot. archiwum

Naczelna Izba Aptekarska skierowała do NFZ zapytania dotyczące wątpliwości pojawiających się przy realizacji recept. Jest odpowiedź.

Pismo skierowane do NFZ, podpisane przez prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbietę Piotrowską-Rutkowską zawierało cztery pytania:

1. Czy pielęgniarka i położna uprawniona do wystawania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego jest uprawniona do wystawiania również recept na lek recepturowy, jeżeli lekarz wskaże w dokumentacji medycznej taki lek?

2. W jaki sposób osoba realizująca receptę może wyliczyć ilość leku do wydania pacjentowi z uprawnieniem IB na lek w postaci żelu, np. Fastum-Ketoprofen, przy zaordynowanej ilości 3 op a 100 gramów, ze wskazanym dawkowaniem 3x3 cm cienka warstwa?
Taki sposób dawkowania wskazuje CHPL dla tego produktu. Problemem w takim zapisie sposobu dawkowania jest brak możliwości wyliczenia ilości leku w zadanym okresie czasu, gdyż CHPL nie wskazuje, ile gramów produktu leczniczego zawiera się w 3 cm żelu.

3. Czy w przypadku naniesienia przez osobę wystawiającą receptę symbolu oddziału wojewódzkiego NFZ na recepcie papierowej, zgodnie z wzorcem obowiązującym przed 1 stycznia 2021 r. jak i na wzorze obowiązującym od 1 stycznia 2021 r., osoba realizująca przekazuje ten symbol w DDR oraz komunikacie Lek, czy też może tej danej nie przekazać?

4. Dla których szczepionek stosowanych w immunologii indywidualnej - produktów handlowych obowiązuje termin ważność recepty 120 dni zgodnie z art. 96a ust. 7 pkt 3b ustawy Prawo farmaceutyczne?


W odpowiedzi na pismo prezes NRA z dnia 8 kwietnia 2021 r.  odpowiedział z-ca prezesa ds. medycznych NFZ Bernard Waśko. (Treść pisemnej odpowiedzi publikujemy pod tekstem - plik w formacie pdf, do pobrania).


 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH