Recepta na 'stare' lata: mniej leków, więcej ruchu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   14-01-2011, 07:30

Recepta na 'stare' lata: mniej leków, więcej ruchu

Prosta, kosztowo-efektywna, nie wymagająca technologia, która może przynieść zadziwiające efekty terapeutyczne. Aktywność fizyczna.

Według Zielonej Księgi i prognozy liczebności osób w wieku 60 lat i więcej, w 2016 roku w Polsce będzie ich 9,04 mln, w 2020 blisko 10 mln. W 2015 roku w wiek emerytalny wkroczy pokolenie wyżu demograficznego lat 1949-1954. Wraz ze wzrostem liczby starszych osób, wzrasta liczba osób wymagających opieki medycznej i pielęgniarskiej.

Starsze osoby nie dość, że są obarczone wieloma współistniejącymi chorobami przewlekłymi, mają problem z zachodzącymi w ich organizmie zmianami fizjologicznymi i patofizjologicznymi. Utrudnienie w funkcjonowaniu uniemożliwia rehabilitację i ruch. Obniża się u nich sprawność funkcjonalna.

Tymczasem „regularna aktywność ruchowa jest postępowaniem o udokumentowanym oddziaływaniu zdrowotnym u osób w starszym wieku. Jest jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się (succesful ageing)” – uważa prof. Tomasz Kostka, z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
.
Jego zdaniem, korzystny wielopłaszczyznowy wpływ systematycznej aktywności ruchowej jest szczególnie widoczny u osób starszych z już występującą niepełnosprawnością i z problemami z przemieszczaniem się. Stąd szczególna konieczność w propagowaniu i organizowaniu regularnego wysiłku fizycznego u seniorów z zaczynającymi się kłopotami z poruszaniem się. Umożliwia to nie tylko obniżenie umieralności, lecz także opóźnienie uzależnienia od pomocy innych osób.

Mniej leków, więcej ruchu
Oczywiście trudno wymagać od naszych seniorów, funkcjonujących całe życie z kategoriach świata zachodniego, by zaczęli studiować filozofię Dalekiego Wschodu i wyrafinowane ruchy żurawia. Jednak bez względu na
różnice wiary i światopoglądu, w obu przypadkach chodzi o promocję zdrowia.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH