Receptory GPCR zbadane za pomocą krystalografii rentgenowskiej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-10-2010, 13:13

Dzięki technice krystalografii rentgenowskiej udało się zbadać strukturę receptora aktywnego w przebiegu zakażenia wirusem HIV i nowotworów - informuje "Science".

Cząsteczka o nazwie CXCR4 należy do dużej rodziny białek zwanych receptorami sprzężonymi z białkami G (GPCR). Wbudowane w błonę komórkową, białka te przekazują sygnały z otoczenia do wnętrza komórki.

Receptory kontrolują niemal każdy proces zachodzący w organizmie - wzrost komórek, wydzielanie hormonów, odbieranie obrazów. CXCR4 pomaga uaktywnić układ odpornościowy i pobudza ruchy komórek. Gdy jednak sygnały aktywujące CXCR4 nie są właściwie regulowane, może pobudzić wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworu.

Naukowcy ze Scripps Research Institute w Kalifornii wykorzystali do badania tego receptora technikę krystalografii rentgenowskiej, która opiera się na rejestracji obrazów dyfrakcyjnych promieni rentgenowskich, powstających na skutek oddziaływania atomów tworzących analizowany kryształ z promieniami rentgenowskimi.

Otrzymany wzór złożony z nieregularnie rozmieszczonych kropek pozwala po analizie odtworzyć strukturę badanej cząsteczki. W przypadku receptora było to o tyle trudne, że podobne białka trudno skłonić do tworzenia regularnych kryształów.

Jak się okazało, kształt zbadanej właśnie cząsteczki przypomina dwa kieliszki do wina, stykające się w czasie toastu. Znając strukturę receptora, można będzie opracować działające na niego leki, które blokowałyby przedostawanie się wirusa HIV do komórek, czy rozwój nowotworu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH