Rehabilitacja pacjentów onkologicznych daje im wiarę w życie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-02-2011, 07:22

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych daje im wiarę w życie

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Ale coraz częściej pacjenci żyją z tą chorobą kilkadziesiąt lat i nie mają zamiaru rezygnować z uroków aktywnego życia.

 O ile w ostatnim 50-leciu zabójcą numer 1 były na świecie choroby układu krążenia, od początku II dekady tego wieku najwięcej ludzi umiera z powodu nowotworów. Medycyna musi poradzić sobie z kolejnym wyzwaniem, jakim jest kontrola nowotworów.

Prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie zwraca uwagę, że zagrożenie nowotworowe wzrasta, ale na przestrzeni lat zmieniały się tendencje w zachorowalności i śmiertelności w różnych rodzajach chorób nowotworowych:

- W USA, gdzie niektóre nowotwory złośliwe były w ubiegłym wieku najczęstszą przyczyną zgonów, szczególnie rak szyjki macicy, obecnie stały się nowotworami rzadkimi. Podobnie stało się w przypadku raka żołądka. Obecnie największym zagrożeniem jest rak płuc, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn – mówi prof. Zatoński.

Zwraca też uwagę na postęp dokonujący się w zakresie walki z rakiem: - Proces od obserwacji epidemiologicznej do identyfikacji czynnika rakotwórczego raka szyjki macicy, czyli wirusa HPV, zabrał nam 50 lat. Jeśli obecnie stosowana prewencja okaże sie skuteczna, może uda się w ogóle ten typ nowotworu wyeliminować.

W Polsce wśród mężczyzn największym nowotworowym zabójcą jest rak płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego. Wśród kobiet dominuje rak piersi, jelita grubego i rak płuca.

- Zarówno na świecie, jak i w Polsce odnotowywany jest stały wzrost liczby zachorowań na raka piersi. Co prawda nie udaje się zahamować samej liczby zachorowań, ale łatwiej jest obecnie kontrolować rozpoznaną chorobę. Rośnie przepaść między zapadalnością a umieralnością. W ostatnich 15 latach w USA jest o 30 procent zgonów mniej z powodu raka piersi – informuje prof. Zatoński.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH