Rehabilitacja pacjentów onkologicznych daje im wiarę w życie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-02-2011, 07:22

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych daje im wiarę w życie

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Ale coraz częściej pacjenci żyją z tą chorobą kilkadziesiąt lat i nie mają zamiaru rezygnować z uroków aktywnego życia.


Ryzyko wzrasta z wiekiem
Doktor Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę na fakt, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem:

– Starzenie się społeczeństwa spowoduje eksplozję zachorowań na raka. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka na każde 20 lat naszego starzenia się wzrasta 10.krotnie. Osoby w wieku ok. 30 lat chorują z częstością 10 przypadków na 100 tys. mieszkańców, ale już ok. 50 r.ż. z częstością 100 na 100 tysięcy mieszkańców.

Biorąc pod uwagę, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje, musimy liczyć się z eksplozją chorób nowotworowych wynikającą ze zmianą wieku w polskiej populacji.


Zauważalny przyrost zachorowań na świecie jest również wynikiem zmian demograficznych w biedniejszych państwach, w których wzrasta długość życia. Według szacunków WHO, w 2025 roku na świecie będzie 27 mln nowych zachorowań na nowotwory rocznie, w Polsce ok. 167 tysięcy.

Rak piersi
Jednym z największych problemów, jeśli chodzi o liczbę chorych, będzie stanowił rak piersi.
Tu trend pod względem zachorowalności jest rosnący.

Z drugiej strony mamy lepszą wykrywalność choroby, we wczesnych fazach rozwoju, co wiąże się z zatrzymaniem trendu umieralności. Związane jest to ze skryningiem, który w zorganizowanej formie pojawił się w Polsce w 2006 roku. Obecnie kobieta, u której wykrywa się guz poniżej 1 cm, ma ponad 90 proc. szans na przeżycie 20 lat. Jest duże prawdopodobieństwo, że choroba stanie się przewlekłą, a kobieta umrze na inne schorzenie
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH