Rehabilitacja pacjentów onkologicznych daje im wiarę w życie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-02-2011, 07:22

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych daje im wiarę w życie

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Ale coraz częściej pacjenci żyją z tą chorobą kilkadziesiąt lat i nie mają zamiaru rezygnować z uroków aktywnego życia.


Czym się objawia? – Jeśli kobiety nie mają wznowy choroby, ukrywają ją przed otoczeniem. Starają się również ukryć np. obrzęk limfatyczny ręki. Często nie mogą również liczyć na stworzenie nieco lepszych warunków pracy czy dłuższych przerw, dających okazję do ćwiczeń ręki.

Cud rehabilitacji
Tymczasem…

- Rehabilitacja jest stałym elementem w stanie zdrowia uwarunkowanego i pomaga pacjentowi żyć z chorobą przewlekłą, jaką staje się nowotwór. W każdej chwili może być jej wznowa lub przerzuty. Obserwujemy, że pacjenci, którzy mają przybyć na kontrolę po 5 latach od zachorowania, dwa tygodnie przed wizytą mają objawy, które świadczą o ich nerwowości. Każda kontrola jest wyzwaniem dla pacjenta – ocenia dr Tchórzewska.

Rehabilitacja nie jest leczeniem choroby, lecz leczeniem pacjenta, pod względem fizycznym i psychologicznym – mówi prof. Tchórzewska i przytacza przykład pacjentki, która przed laty tak opisała swoje doświadczenia po wizycie rehabilitanta: - Lekarz przychodził, bo leczył, pielęgniarka przychodziła, bo tak nakazał lekarz. Kiedy przyszła rehabilitantka, żeby poćwiczyć, to stwierdziłam, że chyba będę zdrowa, skoro ktoś chce poświęcać swój czas na moją rehabiltację

- Rehabilitacja ruchowa jest metodą przekonania pacjenta o jego własnej skuteczności. Takie przekonanie może też korzystnie wpływać na endogenne opioidy i system immunologiczny pacjenta, dając mu wiarę w życie. Możliwości kompensacyjne człowieka w takim stanie są wysokie – stwierdza doktor Tchórzewska.

Dlatego obecnie pacjenci nie zadają już pytań, jaka dietę stosować. Pytają czy mogą nurkować i do jakiej głębokości.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH