Cena nie może być jedynym kryterium wyboru leku biologicznego dla pacjentów z chorobami reumatycznymi grożącymi inwalidztwem, a reumatolodzy powinni mieć możliwość dobierać go indywidualnie – przekonują eksperci.
- Jest to ważne, bo leki te różnią się mechanizmem działania, a każdego pacjenta z chorobą reumatyczną trzeba leczyć indywidualnie, w zależności od jego stanu zdrowia i przebiegu choroby. Nigdy nie ma tak, by jeden lek był dobry dla wszystkich chorych - twierdzi dr Martyna Meissner z Instytutu Reumatologii w Warszawie.
Jej zdaniem, w Polsce lekarz nie ma możliwości wyboru leku biologicznego. W każdej linii terapii może stosować tylko jeden lek ustalony odgórnie na podstawie kryteriów kosztowych.
Jest to związane z tym, że obecnie resort zdrowia wybiera raz na pół roku lek, który może być stosowany w pierwszej linii terapii biologicznej dla nowo kwalifikowanych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) oraz zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK). Są to pacjenci o agresywnym przebiegu choroby, którym nie pomogły standardowe leki, modyfikujące jej przebieg, takie jak metotreksat.
Terapia inicjująca jest wybierana spośród czterech leków z grupy tzw. inhibitorów czynnika martwicy nowotworów alfa (inhibitory TNF-alfa), po negocjacjach cenowych z firmami farmaceutycznymi. W praktyce oznacza to monopol grupy leków o jednakowym mechanizmie działania - zaznaczyła dr Meissner.
Jej zdaniem, problemem jest też fakt, że program terapeutyczny dla chorych z agresywną postacią RZS i MIZS nie uwzględnia możliwości stosowania w drugiej linii terapii leku o nazwie tocilizumab, który uzyskał pozytywną rekomendację AOTM. Do jego zalet zalicza się nie tylko odmienny mechanizm działania (hamowanie interleukiny 6), ale też fakt, że może być stosowany samodzielnie bez metotreksatu.
Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno, obecnie trwają prace nad modyfikacją zapisów programów zdrowotnego, a jego znowelizowana wersja będzie zawierać tocilizumab.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych