Reumatologia: będzie nowelizacja programu leczenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-02-2011, 10:35

Reumatologia: będzie nowelizacja programu leczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Cena nie może być jedynym kryterium wyboru leku biologicznego dla pacjentów z chorobami reumatycznymi grożącymi inwalidztwem, a reumatolodzy powinni mieć możliwość dobierać go indywidualnie – przekonują eksperci.

- Jest to ważne, bo leki te różnią się mechanizmem działania, a każdego pacjenta z chorobą reumatyczną trzeba leczyć indywidualnie, w zależności od jego stanu zdrowia i przebiegu choroby. Nigdy nie ma tak, by jeden lek był dobry dla wszystkich chorych - twierdzi dr Martyna Meissner z Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Jej zdaniem, w Polsce lekarz nie ma możliwości wyboru leku biologicznego. W każdej linii terapii może stosować tylko jeden lek ustalony odgórnie na podstawie kryteriów kosztowych.

Jest to związane z tym, że obecnie resort zdrowia wybiera raz na pół roku lek, który może być stosowany w pierwszej linii terapii biologicznej dla nowo kwalifikowanych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) oraz zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK). Są to pacjenci o agresywnym przebiegu choroby, którym nie pomogły standardowe leki, modyfikujące jej przebieg, takie jak metotreksat.

Terapia inicjująca jest wybierana spośród czterech leków z grupy tzw. inhibitorów czynnika martwicy nowotworów alfa (inhibitory TNF-alfa), po negocjacjach cenowych z firmami farmaceutycznymi. W praktyce oznacza to monopol grupy leków o jednakowym mechanizmie działania - zaznaczyła dr Meissner.

Jej zdaniem, problemem jest też fakt, że program terapeutyczny dla chorych z agresywną postacią RZS i MIZS nie uwzględnia możliwości stosowania w drugiej linii terapii leku o nazwie tocilizumab, który uzyskał pozytywną rekomendację AOTM. Do jego zalet zalicza się nie tylko odmienny mechanizm działania (hamowanie interleukiny 6), ale też fakt, że może być stosowany s
amodzielnie bez metotreksatu.

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno, obecnie trwają prace nad modyfikacją zapisów programów zdrowotnego, a jego znowelizowana wersja będzie zawierać tocilizumab.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH