Rada Konsultacyjna AOTM zaleca przesunięcie leków stosowanych dotąd w chemioterapii niestandardowej do programów terapeutycznych.
Rada Konsultacyjna uważa, że do wniosku o zakwalifikowanie jako świadczenia gwarantowanego leku Ketilept (quetiapinum) we wskazaniu: leczenie umiarkowanych lub ciężkich epizodów manii związanych z chorobą dwubiegunową ma zastosowanie poprzednie stanowisko Rady, w którym wskazuje warunek obniżenia ceny Ketileptu do najtańszego leku w tej grupie.
Ketilept jest lekiem generycznym i był już oceniany przez Radę. Obecnie nie przedstawiono żadnych nowych danych. Rada uważa, że wprowadzanie do finansowania nowego produktu generycznego, zarejestrowanego na podstawie wykazania biorównoważności, powinno się wiązać z ustaleniem jego ceny nie wyższej niż ceny dotychczas finansowanych produktów z odpowiedniej grupy.
Rada Konsultacyjna uważa za zasadne usunięcie z wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenia(rozumianego jako wchodzące w skład programu terapeutycznego chemioterapii niestandardowej)„Leczenie akromegalii przy wykorzystaniu produktu leczniczego Somavert (pegwisomant)”.
Pegwisomant, lek sierocy w akromegalii, jest stosowany w III-IV linii leczenia, w przypadku oporności na inne terapie. W najnowszych wytycznych klinicznych Endocrine Society, Acromegaly Consensus Group7 zakwalifikowany został do IV linii leczenia ze słabymi rekomendacjami co do skuteczności. Nie działa przyczynowo, a jedynie hamuje objawy choroby; jest przy tym terapią kosztowo nieefektywną (ICER ponad 500 tys./LYG).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych