RK AOTM: alemtuzumab i imatynib z chemii niestandardowej do programu

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   16-03-2011, 11:15

RK AOTM: alemtuzumab i imatynib z chemii niestandardowej do programu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Konsultacyjna AOTM zaleca przesunięcie leków stosowanych dotąd w chemioterapii niestandardowej do programów terapeutycznych.

Rada Konsultacyjna uważa, że do wniosku o zakwalifikowanie jako świadczenia gwarantowanego leku Ketilept (quetiapinum) we wskazaniu: leczenie umiarkowanych lub ciężkich epizodów manii związanych z chorobą dwubiegunową ma zastosowanie poprzednie stanowisko Rady, w którym wskazuje warunek obniżenia ceny Ketileptu do najtańszego leku w tej grupie. 

Ketilept jest lekiem generycznym i był już oceniany przez Radę. Obecnie nie przedstawiono żadnych nowych danych. Rada uważa, że wprowadzanie do finansowania nowego produktu generycznego, zarejestrowanego na podstawie wykazania biorównoważności, powinno się wiązać z ustaleniem jego ceny nie wyższej niż ceny dotychczas finansowanych produktów z odpowiedniej grupy.

Rada Konsultacyjna uważa za zasadne usunięcie z wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenia
(rozumianego jako wchodzące w skład programu terapeutycznego chemioterapii niestandardowej) „Leczenie akromegalii przy wykorzystaniu produktu leczniczego Somavert (pegwisomant)”.

Pegwisomant, lek sierocy w akromegalii, jest stosowany w III-IV linii leczenia, w przypadku oporności na inne terapie. W najnowszych wytycznych klinicznych Endocrine Society, Acromegaly Consensus Group7 zakwalifikowany został do IV linii leczenia ze słabymi rekomendacjami co do skuteczności. Nie działa przyczynowo, a jedynie hamuje objawy choroby; jest przy tym terapią kosztowo nieefektywną (ICER ponad 500 tys./LYG).
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH